Wyjątkowy weekend w Tumie
Wydobyliśmy praktycznie spod ziemi to grodzisko dosłownie i w przenośni – mówi marszałek Grzegorz Schreiber, inicjator wydarzenia. – To niezwykle ważny element symbolu polskości w naszym województwie. Europejski Zjazd Rycerski służy promocji tego miejsca, dzięki niemu możemy trafić do mieszkańców całego Łódzkiego z informacją, że warto tu przyjechać, spędzić czas i w pewnym sensie dotknąć historii.

Na wydarzeniu pojawiło się wiele rodzin z dziećmi. Oprócz edukacji i praktycznej lekcji polskiej historii i tradycji na najmłodszych czekały także rzadkie gry średniowieczne oraz zabawa w postaci ogromnych dmuchańców. W związku z piknikiem „Piknikowo i Sportowo, Aktywnie i Zdrowo z Województwem Łódzkim” przybyli mogli wziąć udział w turniejach sportowych, a także odwiedzić liczne stoiska wystawiennicze.
Postanowiliśmy przyjechać całą rodziną aż z Częstochowy, ponieważ zależało nam na tym, aby nasze dzieci mogły doświadczyć historii, a nie tylko czytać o niej w książkach – mówi Pani Katarzyna.
Zjazdowi towarzyszył piknik “Piknikowo i Sportowo, Aktywnie i Zdrowo z Województwem Łódzkim”. Rozegrano turnieje sportowe, a dzieci bawiły się na gigantycznych dmuchańcach. Na mieszkańców czekały pyszne tradycyjne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, które to rywalizowały dodatkowo w Bitwie Regionów walcząc „na smaki”. Zwycięzcą zostało KGW w Świnicach Warckich. Natomiast turniej siatkówki zakończył się triumfem drużyny z Parzęczewa.
Wydarzenie zakończyły koncerty. Gwiazdą wieczoru był zespół Sound’n’Grace.
Odrestaurowane grodzisko w Tumie
Zakończona w ubiegłym roku rekonstrukcja XIII-wiecznego grodziska to wspólny projekt Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Starostwa Powiatowego w Łęczycy realizowany pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku na ziemi łęczyckiej”. Kosztowała prawie 12 mln zł, z czego ponad 7 mln zł stanowiło wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.