W czasie dwudniowego wydarzenia na miłośników historii i ciekawych tego, jak wyglądało niegdyś życie, czekało wiele wspaniałych atrakcji. W Tumie pod Łęczycą odwiedzający mogli na własnej skórze doświadczyć historii, spróbować strzelania z łuku, czy przymierzyć średniowieczną zbroję.
Rodzinny piknik historyczny
Na średniowieczny piknik historyczny przyjechało wiele rodzin z dziećmi. Wszyscy chcieli zobaczyć prawdziwych rycerzy i średniowiecznych wojów. Wśród dzieci słychać było podziw i ciekawość, od rodziców usłyszeliśmy, jak bardzo cieszą się oni z praktycznej lekcji historii dla swoich pociech.
Po uroczystej mszy świętej w archikolegiacie pw. Najświętszej Maryi Panny i Świętego Aleksego kolorowy korowód przeszedł ze świątyni do grodziska. Odrestaurowane grodzisko jest częścią łódzkiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego cieszyło się wielkim zainteresowanie. To grodzisko, którego początki datowane są na X wiek.
Moje marzenia dotyczące tego miejsca spełniły się – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber – Wydobyliśmy praktycznie z podziemi to grodzisko i ono stanowi tutaj niezwykle ważny element będąc symbolem polskości i naszej ziemi łódzkiej. Niedaleko widnieje kolegiata z XXII wieku a także zamek Łęczycy. Zależało mi żeby te elementy połączyć w jeden wielki organizm, tak abyśmy mogli cieszyć się fantastycznym obiektem historycznym.
Zadowolenia ze zorganizowanego wydarzenia w Tumie pod Łęczycą nie krył też ksiądz Radosław Sawicki, proboszcz tutejszej parafii.
Warto przeczytać
Żadna miejscowość i żaden kościół nie mógł się poszczycić taką ilością średniowiecznych rycerzy. Nasza kolegiata ma 860 lat i doskonale pamięta etos rycerski.
Tradycja potęgą Łódzkiego
Tysiące turystów, którzy przyjechali do Tumu na Europejski Zjazd Rycerski, udowodniły, że imprezy kultywujące polską kulturę i historie są potrzebne. Przede wszystkim po raz kolejny okazało się, że my Polacy chętnie bierzemy udział w wydarzeniach, które jednocześnie ukazują naszą historię.
To wydarzenie jedyne w swoim rodzaju – mówi Pani Małgorzata z Łodzi – jesteśmy wdzięczni, że taki piknik z elementami edukacyjnymi jest organizowany w naszym województwie.
To wspaniale, że nie musimy przemierzać setek kilometrów aby móc zobaczyć obiekty historyczne jeszcze w tak niesamowitym akompaniamencie rycerstwa europejskiego – dodał Pan Mirosław z Piątku.
To nasza historia i nie możemy o niej zapomnieć – podkreślił maturzysta ze Zgierza.