Stres i wypalenie zawodowe to duży problem
Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że wypalenie zawodowe jest efektem ubocznym naszej pracy. – Nie zostało jednak wprost zakwalifikowane jako jednostka chorobowa – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik prasowy łódzkiego ZUS. – Czy na wypalenie zawodowe będzie można wziąć ewentualnie zwolnienie lekarskie i w jakiej formie będzie zależało od przepisów krajowych – dodaje.
Zwolnienia może i nie dostaniemy, ale stresu bagatelizować nie można. Jak mówi Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi, jest on niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia, choć objawy są początkowo niepozorne. – Osoby, które przewlekle odczuwają stres, mogą być zmęczone od razu po przebudzeniu. Mogą być wyczerpane, czy też mieć różne dolegliwości bólowe głowy, pleców, brzucha. Często zapadają też na różne infekcje – tłumaczy.
Jak dodaje, stres może prowadzić do poważnych schorzeń.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Praca generatorem stresu?
Zdaniem Czesława Michalczyka, psychologa, najczęściej to pracodawca jest odpowiedzialny za powstawanie stresu u pracownika. – Możemy dbać o siebie, za bardzo się nie angażować, natomiast to w dużej mierze zależy od organizacji, w której jesteśmy zatrudnieni. Powinna dbać o to, żeby pracownik był jak najbardziej wydajny – zaznacza specjalista.
Choć ciągle trudno skarżyć się lekarzowi na stres czy wypalenie zawodowe, wydaje się, że prędzej czy później po pomoc trzeba będzie się zwrócić do specjalisty.