Pałac Saski w Kutnie odbudowany
Inwestycja polegała na odbudowie XVIII-wiecznego obiektu, dobudowie pawilonów łączących pałac z dawnym ratuszem (siedzibą Muzeum Regionalnego w Kutnie) i remontem tego ratusza.
Decyzje o odbudowie podjęto 20 lat temu po pożarze, który w znacznym stopniu zniszczył zabytkowe budynki.
Wiele lat zajęło uregulowanie stanu prawnego nieruchomości i odnalezienie rozporoszonych po całym świecie spadkobierców.
– Wspólnie z Fundacją Odbudowy Pałacu Saskiego rozpoczęliśmy działania przywracające świadomość, że była to kiedyś rezydencja królewska. Przystąpiliśmy do prac w roku 2019. Teraz je zakończyliśmy – mówi Zbigniew Wdowiak wiceprezydent Kutna.
Najcenniejszy zabytek w Kutnie
Pałac podróżny, czy też pałac pocztowy króla Augusta III, zwany potocznie Pałacem Saskim. Pochodzący z 1750 roku jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem w Kutnie. Został wybudowany jako jeden z elementów wielkiego przedsięwzięcia budowy nowego traktu, łączącego dwie stolice: Drezno i Warszawę.
W zmodernizowanych budynkach Pałacu Saskiego i ratusza powstanie kompleks muzealny. Oficjalne otwarcie dla zwiedzających zaplanowane jest na wrzesień, podczas Święta Róży. Odbudowa pałacu kosztowała blisko 36 mln złotych.