Karta parkingowa dla kobiet w ciąży
Różowa karta parkingowa dla kobiet w ciąży od wielu lat jest oferowana mieszkankom gminy Wieluń, jednak zainteresowanie nią jest tak znikome, że samorząd postanowił o niej przypomnieć.
Z jednej strony nie bardzo ma kto korzystać z takiego udogodnienia, ponieważ drastycznie maleje liczba urodzeń. Z drugiej, kobiety odzwyczaiły się od takich przejawów troski w przestrzeni miejskiej. Pytane powtarzały najczęściej – “ciąża to nie choroba”.
– Wiele kobiet wstydzi się, albo boi odezwać, przed obawą, że zostaną skarcone, tym bardziej, że przecież nie zawsze widać, że jest się już w ciąży. Często jednak na początku ciąży jest najgorzej z samopoczuciem – mówi jedna z wielunianek.
Ułatwieniem miała być karta parkingowa dla kobiet w ciąży wprowadzona w 2014 roku.
– Kobiety umieszczają ją za szybą samochodu i są zwolnione z opłat w płatnej strefie parkowania – mówi kierownik biura burmistrza Wielunia Radosław Urbaniak.
Co oferuje Sieradz?
Władze Sieradza witają nowonarodzonych mieszkańców listem gratulacyjnym i okolicznościową czapeczką, ale karty parkingowej nie oferują.
Prezydent Paweł Osiewała zapewnia jednak, że strażnicy miejscy są empatyczni i nie będą wyciągać konsekwencji wobec kobiet w ciąży, które zaparkują samochód np. bardzo blisko miejsca załatwienia swojej sprawy.
W samym urzędzie miasta panie w stanie błogosławionym obsługiwane są poza kolejnością.
Kurs na prawo jazdy
Panie, które z różowej karty parkingowej chciałyby skorzystać, siłą rzeczy muszą jeździć samochodem. Jeśli dopiero uczą się go prowadzić i nie przerywają kursu na czas ciąży, czy mogą liczyć na przywileje?
– Panie w czasie kursu nie muszą korzystać z pasów bezpieczeństwa. Mogą je zapiąć, jeżeli uważają to za możliwe, ale nie muszą.- odpowiada rzecznik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi Maciej Wisławski.
Inne procedury odbywają się zgodnie z harmonogramem jaki obowiązuje podczas zdawania egzaminu.