22. Festiwal Dwa Teatry – słuchowisko „Post Mortem. Historia Zofii Dwornik” z szansą na nagrody
W konkursie słuchowisk 22. Festiwalu Dwa Teatry w Zamościu znalazła się wspólna produkcja Muzeum Tradycji Niepodległościowych i Radia Łódź – „Post Mortem. Historia Zofii Dwornik”.
W poniedziałek (19 czerwca) festiwalowa publiczność miała okazję zapoznać się ze słuchowiskiem. Jak mówi Mikołaj Szczęsny, została dobrze przyjęta. – Bardzo miło mi było zobaczyć wypełnioną salę. Zawsze jest miłe również to, jak na końcu pojawiają się oklaski. Odbiór faktycznie jest żywy. Tak naprawdę o to chodzi. O pewną emocję i złapanie komunikacji z odbiorcą – dodaje reżyser słuchowiska.
Z kolei Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, zaznacza, że możliwość prezentacji na tak ważnym festiwalu, to zaszczyt dla twórców słuchowiska. – Jestem zadowolony z tego, że ludzie mogli posłuchać naszego kolejnego słuchowiska – stwierdza.
„Post Mortem…” – o czym opowiada?
Bohaterką słuchowiska jest Zofia Dwornik. W czasach powojennych była studentką łódzkiej Szkoły Filmowej. W 1950 roku została aresztowana i skazana za powiedzenie prawdy o zbrodni w Katyniu.
Słuchowisko „Post Mortem. Historia Zofia Dwornik” to opowieść o wyborach, jakie w czasach komunizmu musieli dokonywać młodzi ludzie, tacy jak główna bohaterka, czy jej rówieśnik – Andrzej Wajda (w tej roli Adam Woronowicz).
W tym roku o Grand Prix i liczne nagrody Festiwalu Dwa Teatry rywalizuje 16 spektakli Teatru Telewizji i 28 słuchowisk radiowych. Uroczysta gala zakończenia festiwalu w Zamościu rozpocznie się o godz. 19.00.