2 maja – Dzień Flagi RP. Święto biało-czerwonych barw
Dzień Flagi RP świętowany jest 2 maja. Ma wyrażać szacunek do narodowych barw i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Data nie jest przypadkowa – chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski i wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi.
Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody. Flagą również nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Na terenie Polski flaga państwowa RP ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową RP podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią.
W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii:
- flaga państwowa RP,
- flaga innego państwa,
- flaga województwa,
- flaga powiatu,
- flaga gminy (miasta, gminy miejsko-wiejskiej, gminy wiejskiej),
- flaga europejska,
- flaga organizacji międzynarodowej (np. ONZ, NATO),
- flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej),
- flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.,
- flaga grupy narodowościowej,
- flaga okolicznościowa.
#TegoDnia
–
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱 pic.twitter.com/ikoEGVPNOW— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 2, 2024
Znaczenie kolorów na fladze RP
Dzień Flagi RP to także dobry moment, aby przypomnieć, że kolory na polskiej fladze występują w proporcji 5:8 i mają również swoje symboliczne znaczenie.
Biel na kokardzie narodowej symbolizowała dobro i czystość dążeń narodu polskiego, zaś czerwień – dostojność i majestat polskich władców – wyjaśniał Krzysztof Jasieński, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego.
Jak dodał, kokardę narodową ustanowił w 1831 roku, w czasie powstania listopadowego, Sejm Królestwa Polskiego. – Artykuł 1. tej ustawy mówił, że kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, czyli kolory biały i czerwonym. Herb Królestwa Polskiego to był orzeł biały na czerwonej tarczy herbowej, a herb Wielkiego Księstwa Litewskiego to Pogoń, czyli biały rycerz na koniu z mieczem na czerwonej tarczy herbowej – mówił.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 🇵🇱
Wywieś flagę, to nic nie kosztuje ❗️#BiałoCzerwona🤍❤️ pic.twitter.com/Lqf4zuSK06— IPN Oddział w Łodzi (@IPNLodz) May 2, 2024
Flagę polską ustanowiono 1 sierpnia 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. – Wtedy postanowiono, że flaga będzie się składała z dwóch poziomych pasów: górnego białego i dolnego czerwonego, w równych proporcjach. Proporcje flagi ustalono wtedy na 5:8 – przekazał Krzysztof Jasieński.
O znaczeniu flagi, jej kolorach, symbolice i historii Wiktoria Makowska rozmawiała z Markiem Adamczewskim, historykiem z Uniwersytetu Łódzkiego i członkiem Komisji Heraldycznej przy ministrze spraw wewnętrznych i administracji.
Posłuchaj:
Warto dodać, że 2 maja świętujemy także Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju.