Słuchowisko “Post Mortem”
Zofia Dwornik 17 września 1950 roku spotkała się w pokoju akademika ze swoimi kolegami z roku. Jeden z nich sprowokował rozmowę o napaści Sowietów na Polskę i o zbrodni katyńskiej.
Następnie donieśli na nią do Urzędu Bezpieczeństwa. Dwornikowa została skazana na rok obozu pracy i wyrzucona ze studiów reżyserskich.
W słuchowisku pojawia się też postać Andrzeja Wajdy. Jego ojciec – podobnie jak Zofii – był ofiarą zbrodni katyńskiej. – Przyznała się do tego, że jej ojciec zginął w Katyniu i zapłaciła za to poważną cenę. Jest to zderzenie dwóch światów i postaw. Jest to bardzo ciekawie przedstawione. Jest poddane pod światło, a ocena zostaje dla słuchacza – mówi Adam Woronowicz, aktor, który w słuchowisku “Post Mortem” odtwarza postać Andrzeja Wajdy.’
Radiowa premiera 19 września
Słuchowisko pokazuje efekty wyborów, jakich w czasach komunizmu musieli dokonywać młodzi ludzie, tacy jak Andrzej Wajda i Zofia Dwornik, czy donosiciele do UB. – Było takich dwoje studentów. Oboje chcieli robić filmy. Jest mi to bliskie, ponieważ jestem studentem Wydziału Reżyserii w szkole filmowej, utożsamiam się z nimi. Następnie następuje wszystko to, co jest związane ze specyfiką tych czasów, polityką. Po prostu z historią naszego kraju – opowiada Mikołaj Szczęsny, reżyser słuchowiska.
W spektaklu radiowym “Post Mortem” oprócz Adama Woronowicza występują m.in. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Sandra Korzeniak.
Pomysłodawcą i producentem słuchowiska jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. Radiowego spektaklu “Post Mortem” będzie można posłuchać premierowo na antenie Radia Łódź już 19 września. Trzy dni wcześniej zaplanowano premierę w muzeum.