Program aktywizujący bełchatowskiego MOPS-u
Celem programu prac społecznie użytecznych jest aktywizowanie osób pozostających bez pracy i prawa do zasiłku, będących pod opieką MOPS. W tym roku z takich prac skorzysta dziesięć osób. Będą one pracować w różnych miejskich placówkach, m.in. w żłobku, przedszkolach, MOPS-ie, a także w dwóch organizacjach pozarządowych.
– To są tak naprawdę drobne czynności, które wykonują osoby skierowane właśnie do tej pracy. To są prace gospodarcze, roznoszenie korespondencji, pielęgnacja zieleni. Dzięki temu jest możliwość współpracy z potencjalnym pracodawcą. Wymiar godzinowy nie jest duży, bo to jest 10 godzin tygodniowo – mówi Kryspina Rogowska, rzeczniczka bełchatowskiego magistratu.
Uczestnicy programu otrzymują wynagrodzenie za wykonaną pracę, które nie jest opodatkowane. Dodatkowo mogą zdobyć doświadczenie, nowe umiejętności i pewność siebie.
– Pozwala to tym osobom wyjść z domu, nawiązać kontakty, ponownie “zaistnieć” w społeczeństwie. Często właśnie taka współpraca kończy się nawiązaniem stosunku pracy już po zakończonych pracach w programie – podkreśla Rogowska.
To kolejna edycja programu prac społecznie użytecznych, organizowanych przez miasto, przy współpracy z MOPS i PUP.