Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji i instytucji, krzewiących pamięć o Żydach.
– Pomoc prześladowanym podczas wojny była niezwykle niebezpieczna, nieliczni mieli na tyle odwagi. Dlatego ich bohaterstwo należy czcić. W Łodzi było to bardzo utrudnione, bo mniejszość niemiecka w Łodzi była liczna. Było to było 40 tysięcy osób w 1939 roku. Z biegiem kolejnych lat więcej Niemców przebywało do miasta i byli tutaj osiedlani przez władze niemieckie. Dodatkowo Łódź była mało zurbanizowanym miastem. Nie było kanalizacji na terenie getta, w związku z tym trudno było ukrywać ludzi, dlatego też sprawiedliwych, którzy byli związani z Łodzią jest niewielu – mówi Michał Adamiak z Centrum Dialogu imienia Marka Edelmana w Łodzi.
Najbardziej znaną sprawiedliwą z Łodzi jest Zofia Libich, która jako niania uratowała swoją podopieczną Hannę Svirsky.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to święto państwowe, którego celem jest upamiętnienie wszystkich, którzy z narażeniem życia udzielali Żydom pomocy podczas niemieckiej okupacji. Święto ustanowione zostało z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 roku.