Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
W łódzkim Parku Ocalałych upamiętniono w piątek (24 marca) Polaków pomagających w czasie okupacji niemieckiej Żydom i ratujących ich przed Zagładą. Jak mówił Dariusz Rogut, dyrektor łódzkiego oddziału IPN, z Polski wywodzi się najwięcej osób uhonorowanych najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
– Medalem Instytutu Jad Waszem uhonorowano prawie 7300 Polaków. Wiemy doskonale, że Polaków, którzy pomagali swoim sąsiadom było co najmniej kilkanaście tysięcy. Niestety, nie znamy wszystkich nazwisk. Dlatego oddajemy hołd wszystkim bohaterom, zarówno tym, o których wiemy, jak i bezimiennym – dodaje.

„Narażali własne życie”
Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, podkreśla, że Polacy pomagający Żydom w trakcie II wojny światowej bardzo wiele ryzykowali. – Udzielając pomocy i wykazując się braterską postawą, często narażali nie tylko życie własne, ale i swoich najbliższych – dodaje.
W uroczystości pod Pomnikiem Polaków Ratujących Żydów wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz organizacji i instytucji, krzewiących pamięć o Żydach.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony jest od 2018 roku. Przypada 24 marca, w rocznicę mordu dokonanego na rodzinie Ulmów w Markowej.