Historia września 1939 roku na miejskim portalu Sieradza
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Sieradza powstała zakładka poświęcona historii walk obronnych w regionie w czasie II wojny światowej. Można tam szukać informacji o działaniach wojennych i ich uczestnikach, ale można też pomóc administratorom uzupełniać luki w wiadomościach.
Zakładka na miejskiej stronie internetowej ma być kopalnią wiedzy, ale można też pomóc administratorom zapełniać białe plamy w historii. Jeśli ktoś posiada dokumenty, zdjęcia czy informacje dotyczące wydarzeń wojennych na linii Warty, może skorzystać z adresów do kontaktów dostępnych na portalu, informuje Michał Sitarek z UM Sieradza.
Zobacz jeszcze: Inscenizacja Bitwy nad Wartą z września 1939 r. w Beleniu
Jan Kulawiak ma na grobie tabliczkę z imieniem i nazwiskiem
– Dzięki tej zakładce na naszej stronie i postom, które publikujemy na Facebooku Sieradz Lubię poszukujemy informacji, które mogą również się przydać detektywom – mówi Michał Sitarek. – Tak chociażby było z historią Jana Kulawiaka z Zapusty, który doczekał się po kilkudziesięciu latach wreszcie tabliczki ze swoim imieniem i nazwiskiem. A do tej pory spoczywał w bezimiennej mogile na cmentarzu parafialnym w Sieradzu – dodaje Michał Sitarek z UM Sieradza.
Z inicjatywą utworzenia specjalnego miejsca na historię września 1939 roku i późniejszą, wyszli sieradzcy detektywi pól bitewnych Robert Kielek i Wojciech Józefiak. Od lat odkrywają w terenie artefakty i miejsca, w których toczyły się walki. Teraz o tych działaniach można przeczytać na miejskiej stronie sieradz.eu.