Spotkanie w Centrum Edukacji Historycznej poświęcono sylwetkom kobiet, bez których opowieść o kształtowaniu regionu sieradzkiego byłaby niepełna, uważa wiceprezes Bractwa Rycerskiego Ziemi Sieradzkiej Michał Szymański.
– Księżne sieradzkie, a więc małżonki Leszka i i Władysława, więc konkretnie Gryfina i Agrypina, tu są różne zapisy tego imienia oraz Jadwiga Kaliska, to są na pewno osoby charyzmatyczne, które poprzez cały swój życiorys bardzo wyraziście zapisały się na kartach naszej historii. Obie nasze księżne, w tym również królowa, bo Jadwiga stała się później królową Polski, bo po o koronacji Władysława, pokazywały własną osobowość, własny charakter. Te konkretnie dwie postaci mogą być dla nas cenną inspiracją – podkreśla Michał Szymański.
Posłuchaj:
Setki lat temu sieradzkie księżniczki i nie tylko, udowadniały, że także kobieta może być skuteczna w działaniu. Dziś to właśnie panie biorą sprawy w swoje ręce i chcą podobnych spotkań, by wzajemnie się inspirować i współpracować, mówi współautorka spotkania, Kasia Dużyńska z Fundacji Cudosfera.
– Nasz pomysł jest taki, żeby kobiety wyszły z domu i żebyśmy mogły siebie nawzajem inspirować, wspierać, pokazywać, każda od siebie trochę, co możemy robić i w jaki sposób. Bo współczesne kobiety, mam wrażenie, przynajmniej na przykładzie moim, trochę zasiedziały się w dom, jako mamy. Chcemy stamtąd wyjść i pokazać, że możemy spędzać czas tak dla siebie, dla kobiet, bez dzieci, bez mężów – zaznacza Kasia Dużyńska z Fundacji Cudosfera.
Posłuchaj:
Spotkanie w Centrum Edukacji Historycznej w Sieradzu było jednym z pierwszych po jego otwarciu sprzed kilku tygodni. Gospodarz, czyli Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej zmierza także w ten sposób uczestniczyć w budowie marki turystycznej regionu. Chce zaangażować się w wydarzenia rekonstrukcyjne i podtrzymywać wiedzę o ginących zawodach. Warto przypomnieć, że Centrum Edukacji Historycznej w Sieradzu powstało dzięki dofinansowaniu z Narodowego Instytutu Wolności.