“Gdy kwiaty nie milczą” z Białą Kobrą
W trakcie 32. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu o statuetki rywalizowało m.in. 27 filmów dokumentalnych i 10 reportaży telewizyjnych. Laureatów tegorocznej edycji festiwalu ogłoszono podczas finałowej gali, którą zorganizowano w Fabryce Sztuki w Łodzi.
W kategorii “Film dokumentalny” jury w składzie:
- Maria Zmarz-Koczanowicz, przewodnicząca,
- Katarzyna Borowiecka,
- Monika Talarczyk,
- Rafał Wiśniewski,
- Łukasz Maciejewski,
zdecydowało, że Grand Prix Nagrodę Miasta Łodzi i statuetkę Białej Kobry otrzymał Andriej Kuciła za film “Gdy kwiaty nie milczą“. To polsko-białoruska produkcja o tym, jak wygląda życie na Białorusi, ponad rok po protestach przeciwko sfałszowanym wyborom. Reżyser odbierając główną nagrodę festiwalu podkreślił, że naród polski i białoruski łączą wspólne doświadczenia.
Posłuchaj:
Nagrodą “Cierpliwe oko” im. K. Karabasza – ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury – wyróżniono Lidię Dudę za obraz “Pisklaki”.
Nagrodę Stowarzyszenie Filmowców Polskich otrzymali natomiast Elwira Niewiera i PIotr Rosołowski za film “Syndrom Hamleta”.
Jury przyznało także Nagrodę za przezwyciężanie zagrożeń im. A. Kamińskiego – tę otrzymał Marek Kozakiewicz za film “Silent Love”.
Najlepszy reportaż telewizyjny
W kategorii “Reportaż telewizyjny” triumfował reportaż Tomasza Patory “Misza jedzie na wojnę”. Zdecydowało o tym trzyosobowe jury w składzie:
- Bogumiła Fiołek-Lubczyńska,
- Grzegorz Głuszak,
- Szymon Jadczak.
Nagrodę MCKB dla Najlepszego Reportażu Telewizyjnego otrzymała Edyta Krześniak za reportaż „Ukraina. Tak trzeba”.
Wyróżnienie Uniwersytetu III wieku im. Heleny Kretz wręczono Marcinowi Jakóbczykowi za reportaż „Syndrom samotności”.
Najlepszy reportaż radiowy
Każdego roku podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu przyznawane są także nagrody dla najlepszych reportaży radiowych. Patronem jednej z nich jest Radio Łódź.
W tym roku Nagroda Radia Łódź dla Reportażu Audio powędrowała do Anny Dudzińskiej i Agnieszki Szwajgier za reportaż “Stroiciele” oraz do Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot za reportaż “W naszych rękach“.
Drugi z nagrodzonych reportaży opowiada historię kurdyjskiej rodziny, która zdecydowała się na ucieczkę ze swojego kraju i nielegalne przekroczenie białorusko-polskiej granicy, płacąc za to najwyższą cenę. – Dziś mieszkają w Polsce – mówi Magdalena Świerczyńska-Dolot.
Posłuchaj:
Jury konkursu reportaży radiowych w składzie:
- Joanna Bachura-Wojtasik,
- Agnieszka Pacho,
- Irena Piłatowska,
zdecydowało również, że Nagrodę Tygodnika Angora dla Najlepszego Reportażu Audio otrzymała Katarzyna Michalak za reportaż “Nasza kołysanka“.
Nagrodę Publiczności otrzymała Anna Kolmer za reportaż radiowy “Martwa rzeka”.
Przyznano także dwa honorowe wyróżnienia. Te otrzymały Agnieszka Czyżewska-Jacquemet za reportaż “Milczeć więcej nie mogę” oraz Aleksandra Sadokierska za reportaż “Wynurzony z ciszy“.
Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu – to już 32. edycja
Podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu prezentowane są: filmy dokumentalne, reportaże telewizyjne i radiowe, które mówią o problemach stojących przed współczesnym człowiekiem, zarówno w skali globalnej, jak i indywidualnej oraz o sposobach radzenia sobie z nimi.
Jak podkreślał przed rozpoczęciem festiwalu jego dyrektor artystyczny, Jakub Wiewiórski, w tym roku nazwa wydarzenia jest wyjątkowo adekwatna do sytuacji, w której się znajdujemy. Dodał, że wśród festiwalowych propozycji znalazło się dużo tytułów o tematyce ukraińskiej.
Organizatorem Festiwalu, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1990 roku, jest Muzeum Kinematografii w Łodzi.