Uroczystości upamiętnienia 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto
Zofia Lubińska-Rosset jest Ocalałą z zagłady. Jest też autorką książki „Okruchy pamięci.” Dziś wspominała w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana jedno z wydarzeń, dzięki którym przeżyła wojnę. – Najbardziej taki trudny moment to było właśnie wtedy, kiedy ten policjant stanął w czasie Szpery i mama, zasłaniając sobą moje łóżko, kategorycznie stwierdziła, że żadnych dzieci tu nie ma. Powtórzył to Niemcowi. Podejrzewam, że widział doskonale, że tam siedzę w tym łóżku. Ale to się nazywa człowieczeństwo. Mógł zginąć razem z moją mamą i ze mną. A jednak na odwagę się zdobył – mówi Zofia Lubińska-Rosset.
“Sama byś się nie uratowała”
Do napisania książki pt. “Okruchy pamięci” namówił ją Marek Edelman – przypomina Zofia Lubińska-Rosset. – Marek mówił – jesteś to winna wszystkim tym, którzy cię uratowali. Sama byś się nie uratowała. Tych ludzi jest dużo. Musisz spłacić ten dług. Trzeba dalej to przekazywać po to, żeby inni nie popełniali tych samych błędów, które popełniało moje pokolenie. No na razie się na to nie zanosi, ale być może z czasem, jak minie kilka wojen, to będzie troszkę lepiej – dodaje Zofia Lubińska-Rosset.
„Okruchy pamięci” Zofii Lubińskiej-Rosset w serii Biblioteki Centrum Dialogu, to opowieść o życiu oraz okrucieństwie II wojny światowej.
Podczas dzisiejszych uroczystości związanych z 78. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto wręczono także pięciu osobom certyfikaty drzewek pamięci w Parku Ocalałych.
Zobacz też: Przejazd rowerowy Łódź dla pokoju
W poniedziałek uroczystości rozpoczną się od części religijnej i zapalenia zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów na cmentarzu żydowskim w Łodzi.
– Natomiast o godz. 12 rozpocznie się część oficjalna obchodów – mówi Eliza Gaust z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.