Uroczystości na Stacji Radegast
Na Stacji Radegast w Łodzi odbyły się w poniedziałek (29 sierpnia) uroczystości związane z 78. rocznicą likwidacji Litzmannstadt Getto i 80. rocznicą Wielkiej Szpery. Leon Weintraub, który przeżył getto, był dzisiaj na Stacji Radegast i wspominał stojący tam wciąż wagon.
– Wciąż mam to wszystko przed oczami. W wagonie, którym mnie wywożono, mogliśmy stać ściśnięci obok siebie w lewym tylnym kącie. W wagonie panowała śmiertelna cisza. Uderzyło mnie to po kilku latach. Nie było słychać ani płaczu, ani krzyków, ani protestów. Ta cisza brzmi do dzisiaj w uszach – opowiada.
78. rocznica likwidacji Litzmannstadt Ghetto i 80. rocznica Wielkiej Szpery
W poniedziałkowych uroczystościach wzięli udział: parlamentarzyści, władze Łodzi i województwa łódzkiego, przedstawiciele Ocalałych z Litzmannstadt Ghetto oraz ambasadorowie. Wśród ostatnich z wymienionych znaleźli się ambasadorowie z Izraela i Niemiec (Yacov Livne i Thomas Bagger).
Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, podkreśla, że obecnie potrzeba czegoś więcej, niż tylko pamięć o tamtych wydarzeniach. – Sama pamięć już nie wystarczy. Stanowczo trzeba się opowiedzieć po dobrej stronie życia, którego nie wystarczyło dla prawie 200 tys. ofiar Litzmannstadt Ghetto. Po raz kolejny oddajemy im należy hołd, ale jednocześnie wołamy ku przestrodze o pokój dla przyszłych pokoleń. Wołamy, by mogły realizować swoje plany i marzenia – dodaje.
Czytaj także: 80. rocznica likwidacji getta w Sieradzu
Przez pięć lat okupacji przez Litzmannstadt Ghetto przeszło 200 tys. Żydów. Według różnych źródeł ocalało jedynie od 7 do 13 tys. osób.
List na dzisiejsze uroczystości przesłał prezydent RP Andrzej Duda. – Prawda o Holokauście jest i pozostanie wstrząsającą sumieniami przestrogą przed lekceważeniem szowinizmu i imperializmu w każdej postaci – napisał prezydent.