Spacer śladami kultury żydowskiej
Spacer rozpocznie się o godz. 16.00 na sieradzkim Rynku – uczestników oprowadzi Cezary Zbrojewski, artysta plastyk.
– Będzie to krótki, około czterdziestominutowy spacer. Będzie obejmował sztandarowe miejsca reprezentujące największe dokonania sieradzkiej społeczności żydowskiej. Na trasie spaceru m.in. synagoga, pozostałości mykwy. Opowiemy również o tym, co w przeszłości działo się na Rynku w Sieradzu – zachęca przewodnik.
Po spacerze na dziedzińcu Biura Wystaw Artystycznych (ul. Kościuszki 3) odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu Accorinet Klezmer Band.
W galerii BWA można także oglądać wystawę “Żydzi w malarstwie Cezarego Zbrojewskiego”.
Warto przeczytać
80. rocznica likwidacji getta w Sieradzu
1 marca 1940 roku Niemcy utworzyli w Sieradzu getto. Wszystkie osoby niezdolne do pracy wywieziono do getta w Łodzi albo transportami do obozów śmierci. Ludzi zdolnych do pracy zatrudniano w sieradzkich warsztatach i obozach pracy poza Sieradzem.
W 1942 roku, na pół roku przed likwidacją getta, prześladowania Żydów zostały zaostrzone. Ostateczna likwidacja getta w Sieradzu nastąpiła w dniach 24–27 sierpnia 1942 roku.
Około 190 osób wywieziono do getta w Łodzi. Pozostałych wysłano do nazistowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Zagładę przeżyło około osiemdziesięciu sieradzkich Żydów.
W tym roku mija 80. rocznica od tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji przedstawiciele Urzędu Miasta Sieradza uczcili pamięć o mieszkańcach narodowości żydowskiej. Złożono kwiaty przed dawną synagogą przy ul. Wodnej.
W dniach 6-7 września w stolicy powiatu sieradzkiego odbędzie się również konferencja naukowa pt. “Dialog polsko-żydowski a wolność”. Wydarzenie objął patronatem prezydent Andrzej Duda.