Wojna na Ukrainie. 634. dzień rosyjskiej inwazji
godz. 22.45 – Sztab Generalny Ukrainy – Przegląd wideo 634. dnia wojny.
<
godz. 20.50 – Wołodymyr Zełenski opublikował wieczorem film:
W dalszym ciągu przygotowujemy się do kolejnych wydarzeń międzynarodowych w przyszłym tygodniu. Kluczowym zadaniem jest teraz zapewnienie Ukrainie utrzymania wystarczającego wsparcia międzynarodowego w nadchodzącym roku. Jestem wdzięczny wszystkim powiatom, które podzielają nasz pogląd. Musimy jasno dać do zrozumienia Rosji, że świat nie będzie zmęczony obroną wolności i porządku międzynarodowego, niezależnie od tego, co zrobi Rosja. Chciałbym dziś szczególnie podziękować Holandii za podjętą w tym tygodniu decyzję o zabezpieczeniu ponad € 2 miliardów wsparcia dla Ukrainy na przyszły rok, głównie w formie pomocy w zakresie bezpieczeństwa.
We continue to prepare for more international events next week.
The key task now is to guarantee that Ukraine maintains sufficient international support in the coming year.
I am grateful to all the counties that share our view. We must make it clear to Russia that the world… pic.twitter.com/2tOQS6KKi7
— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 19, 2023
godz. 19.05 – Łotwa planuje zaangażować wojsko do budowy ogrodzenia na granicy z Rosją. Łotewskie władze decyzję o budowie infrastruktury ochronnej podjęły jakiś czas temu w związku z presją migracyjną na granicy kraju.
godz. 17.20 – Armia rosyjska rozpoczęła masowy ostrzał Chersonia.
Російські війська масовано обстрілюють Херсонhttps://t.co/zbcs5EvZvz pic.twitter.com/wkx2PbaU5q
— Ukrinform (@UKRINFORM) November 19, 2023
godz. 13.58 – Brytyjski wywiad: Rosja może wyciągnąć z hangaru radziecki samolot
Jak zauważono w codziennym komunikacie brytyjskiego Ministerstwa Obrony, oblatany w 1988 roku samolot M-55 (kod NATO: Mystic-B) o pułapie operacyjnym wynoszącym ponad 20 tys. metrów, był ostatnio wykorzystywany jako stacja badawcza w międzynarodowym projekcie badania zmian atmosfery na północnych szerokościach geograficznych.
godz. 12.23 – Pięciu cywili rannych w Chersoniu, w tym małe dziecko
W wyniku rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego w Chersoniu rannych zostało pięć osób, w tym trzyletnie dziecko – poinformował w serwisie Telegram Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy.
„W wyniku ostrzału artyleryjskiego w Chersoniu rannych zostało pięć osób: 3-letnia dziewczynka z 55-letnią babcią, 59-letni mężczyzna i dwie kolejne kobiety w wieku 47 i 69 lat” – napisał.
godz. 10.53 – Rosjanie zaatakowali 11 obwodów Ukrainy
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły ataki na jedenaście obwodów Ukrainy, wykorzystując lotnictwo, drony, ciężką artylerię, wyrzutnie rakietowe i artylerię – wynika z podsumowania danych, przedstawionych przez obwodowe władze wojskowe. Nocą zaatakowany został m.in. obwód kijowski – Rosjanie użyli do tego dronów, a alert powietrzny obowiązywał przez prawie pięć godzin. W jednej z dzielnic uszkodzony został obiekt infrastrukturalny.
godz. 9.31 – Stan Nowy Jork potwierdził uznanie Hołodomoru za ludobójstwo
Amerykański stan Nowy Jork wydał proklamację z okazji 90. rocznicy Wielkiego głodu na Ukrainie, w której po raz kolejny podkreślił uznanie Hołodomoru z lat 1932–33 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Na swojej stronie na Facebooku poinformowała o tym Oksana Markarowa, ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych. Zaprosiła także na ceremonię upamiętniającą ofiary Hołodomoru, która odbędzie się 25 listopada w Waszyngtonie.
godz. 8.38 – ISW: Rosja próbuje zaostrzyć kontrolę nad internetem przed wyborami
Rosyjski rząd w dalszym ciągu stara się ograniczać dostęp obywateli do Internetu i zacieśniać kontrolę nad rosyjską przestrzenią informacyjną przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku – pisze w swojej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
17 listopada premier Rosji Michaił Miszustin podpisał uchwałę zezwalającą Federalnej Służbie ds. Nadzoru w Sferze Łączności, Technologii Informacyjnych i Komunikacji Masowej (Roskomnadzor) na blokowanie stron publikujących informacje o sposobach omijania witryn blokowanych przez Rząd rosyjski. Z kolei miesiąc wcześniej Duma Państwowa przyjęła projekt ustawy, zgodnie z którym materiały wyborcze nie mogą być pokazywane na stronach zabronionych przez Roskomnadzor. „Uchwała z 17 listopada prawdopodobnie częściowo dotyczy kontroli rosyjskiej przestrzeni informacyjnej przed wyborami prezydenckimi w 2024 roku” – uważają analitycy.
godz. 7.32 – Ukraińcy twierdzą, że odepchnęli Rosjan od lewego brzegu Dniepru
Wojska ukraińskie zepchnęły najeźdźców 3-8 km od lewego brzegu rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim, więc ogień moździerzowy nie dociera już do prawego brzegu – przekazała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe ukraińskiej armii. Podkreśliła, że ukraińscy żołnierze nadal umacniają pozycje na lewym brzegu.
godz. 7.12 -Zaktualizowane dane o rosyjskich stratach
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, najeźdźcy w ciągu ostatniej doby stracili na wojnie prawie 1200 żołnierzy. Ze zaktualizowanych danych wynika również, że zniszczono 25 rosyjskich transporterów opancerzonych, 18 systemów artylerii czy 13 czołgów.