2. rocznica wojny na Ukrainie
Bombardowania, alarmy i życie w ciągłym strachu – tak wygląda codzienność mieszkańców Ukrainy. W sobotę (24 lutego) mija 2. rocznica rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na ten kraj.
Każdy Ukrainiec ma własny 24 lutego, każdy ma unikalne wspomnienia dotyczące tego dnia – mówił Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.
Przywódca dodał, że Ukraina jest o 730 bliżej zwycięstwa. – To dni odwagi i poświęcenia Ukraińców – powiedział.
Dziś niestety każdy z nas ma kogoś, kogo może uszanować minutą ciszy. Wspólnie pochylamy przed nimi głowy. To 730 dni bólu, a jednocześnie 730 dni nadziei na najwyższą sprawiedliwość, która polega na tym, że wszyscy mamy różne historie z początku wojny, ale finał musi być dla wszystkich taki sam, i tak będzie – zwycięstwo – zaznaczył prezydent Ukrainy.
Wizyta szefowej KE w Kijowie
W 2. rocznicę wybuchu wojny do stolicy Ukrainy przyjechała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej.
W Kijowie, żeby upamiętnić drugą rocznicę wojny na Ukrainie i uczcić wyjątkową postawę narodu ukraińskiego, stawiającego opór rosyjskiej agresji. Bardziej niż kiedykolwiek stoimy za Ukrainą – finansowo, ekonomicznie, militarnie, moralnie. Tak długo, aż ten kraj będzie w końcu wolny” – napisała Ursula von der Leyen w serwisie X (dawniej Twitter).
Wpis został zilustrowany zdjęcie szefowej KE na peronie dworca kolejowego w stolicy Ukrainy.
In Kyiv to mark the anniversary of the 2nd year of Russia’s war on Ukraine.
And to celebrate the extraordinary resistance of the Ukrainian people.
More than ever, we stand firmly by Ukraine.
Financially, economically, militarily, morally.
Until the country is finally free. pic.twitter.com/ZLWMbOxVFh
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 24, 2024
Do Kijowa przybyli także premierzy Belgii, Kanady i Włoch. Na Ukrainę nie udali się natomiast prezydent RP Andrzej Duda i premier Donald Tusk. Obaj politycy okazali swoje wsparcie dla kraju zaatakowanego przez Rosję, publikując wpisy w mediach społecznościowych.
Prezydent @AndrzejDuda: Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali. pic.twitter.com/VDSHEkBZMy
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 24, 2024
Two years of Ukrainian heroism. Two years of Russian barbarism. Two years of disgrace of those who remain indifferent.
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 24, 2024
Wieczorem, w 2. rocznicę pełnoskalowej zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja.
Dziś wieczorem, w 2. rocznicę pełnoskalowej zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę, na fasadzie Pałacu Prezydenckiego została wyświetlona okolicznościowa iluminacja. pic.twitter.com/oRqucbX0XB
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 24, 2024
24 lutego 2022 roku wojska Putina, gromadzone przy ukraińskiej granicy od jesieni 2021 roku, ruszyły do natarcia. Atak nastąpił także z terytorium Białorusi. Było to spotęgowanie rosyjskich działań z 2014 roku – aneksji Krymu i wojny na wschodzie Ukrainy.
Przez dwa lata pełnoskalowej wojny zginęło tysiące ludzi, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.