O tym, co jest najważniejsze podczas leczenia, mówi prezes Fundacji na Rzecz Chorym na Białaczki, dr n. med. Michał Witkowski.
– Odpowiednie zrozumienie zaleceń lekarskich, odpowiednie zaangażowanie w leczenie, odpowiednia współpraca między pacjentem a lekarzem, wsparcie rodziny. Tematy nie tylko samego leczenia odpowiedniego przyjmowania leków, ale całe wsparcie psychologiczne, wsparcie dietetyczne, wsparcie wszystkich rzeczy, które towarzyszą osobom chorym w leczeniu – wylicza dr n. med. Michał Witkowski.
Posłuchaj:
Katarzyna Lisowska, jedna z uczestniczek warsztatów w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dowiedziała się w ich trakcie, że nieskuteczność antybiotyków może być objawem poważnej choroby.
– Dowiedziałam się, co trzeba zrobić, gdy na przykład długo jesteśmy przeziębieni i dostajemy kolejny antybiotyk. Ten antybiotyk nam nie pomaga. Może to być objaw ciężkiej choroby. Bardzo dużo było mówione o objawach różnych chorób. A przede wszystkim pacjenci, często od lekarza POZ nie dowiadują się, że są jakieś badania profilaktyczne. – mówi Katarzyna Lisowska, uczestniczka warsztatów.
Posłuchaj:
To już druga edycja warsztatów. Jak zapowiedział organizator, będą się one odbywały cyklicznie przez kolejne lata w okolicy Światowego Dnia Świadomości Ostrej Białaczki Szpikowej, który przypada 21 kwietnia.