Rzeka Lamus w końcu zostanie odkryta
Skwer u zbiegu Kilińskiego i Tymienieckiego ma być kontynuacją inwestycji realizowanej po drugiej stronie ulicy, retencjonowania wód z budynków sąsiadujących z Parkiem Kilińskiego oraz jego rewitalizacji. Na to zadanie Łódź pozyskała już dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Natomiast skwer ma być realizowany przy współpracy z deweloperem.
i odsłonięcie rzeki Lamus. Co ważne, rzeka Lamus zostanie włączona do Jasienia, czyli przywrócony zostanie tej rzece normalny spływ. Natomiast drugi projekt, to prywatny partner zaproponował nam zagospodarowanie kolejnego terenu miejskiego przy okazji inwestycji mieszkaniowej, która ma się w pobliżu zadziać – tłumaczy Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w łódzkim magistracie.
Posłuchaj:
Prywatny inwestor czeka jeszcze na decyzję radnych odnośnie Lex deweloper
Wsparcie finansowe dewelopera nie jest jednak jeszcze pewne, bo ma on zamiar skorzystać z lex deweloper, czyli specustawy zezwalającej na realizację inwestycji mieszkaniowej nie do końca zgodnej z planem miejscowym. Musi jednak otrzymać na nią zgodę Rady Miejskiej w Łodzi. A to jeszcze nie nastąpiło. Czy radni wyrażą zgodę na apartamentowiec przy Tymienieckiego 17, okaże się dopiero podczas sesji. Magistrat zapewnia, że również bez wsparcia dewelopera będzie chciał stworzyć skwer u zbiegu Kilińskiego i Tymienieckiego.
Natomiast jesteśmy na takim fragmencie tego tego terenu, który może być wyłączony z użytkowania sportowego bez uszczerbku dla tej aktywności sportowej. Szkoła jest o tym poinformowana, jest w proces włączona, więc nikomu nie dzieje się szkoda – dodaje Maciej Riemer.
Posłuchaj:
Rzeka Lamus ma być dostępna dla łodzian
Zarówno rewaloryzacja Parku Kilińskiego, jak i nowy skwer, mają umożliwić łodzianom korzystanie z rzeki Lamus.
– Po blisko 100 latach, kiedy rzeka Lamus była w swoim małym, wewnętrznym, podziemnym więzieniu, ujrzy ona światło dzienne, mam nadzieję, że niebawem. Oprócz tego, że będziemy wyciągać rzekę Lamus na powierzchnię ziemi, będziemy budowali takie skromne, natomiast widoczne bulwary żeby łodzianie i łodzianki mogli z tej rzeki korzystać. Żeby mogli wokół niej odpoczywać, żeby powstały wokół niej jakieś usługi – zaznacza Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Posłuchaj:
Zagospodarowane trzy hektary
Skwer ma zająć trzy hektary. Fryderyk Bojdo, prezes firmy deweloperskiej, zaznacza, że jego uzupełnieniem będzie szlak pieszo-rowery w śladzie dawnej bocznicy kolejowej.
– Skwer został w pewien sposób projektowo zdefiniowany przez cztery czynniki. Pierwszym jest rzeka, czyli ma być widoczna w Parku Kilińskiego i ma przejść na naszą stronę, czyli jakby na ten skwer. Drugi element to jest plac centralny, czyli prawdopodobnie będzie na nim instalacja artystyczna, rzeźba czy fontanna. Tego jeszcze nie wiemy. Trzecim elementem będzie szlak pieszo-rowerowy w śladzie dawnej Kolei Scheiblerowskiej. A ostatni element to nasz budynek, który ma stanowić dominantę urbanistyczną – dodaje Fryderyk Bojdo.
Posłuchaj:
Budowa skweru mogłaby się rozpocząć za półtora roku, podobnie jak budowa apartamentowca. Jego koszt jest szacowany na około 1 mln zł
Komentowane 1
Panie Pustelink, dobra inicjatywa!!! Ale niech Pan zatrzyma wycinanie drzew przez firmę Radosława Wiśniewskiego przy ul. Obywatelskiej!!!!!!!