Regularne badania kierowców. Kogo powinny obejmować?
Za każdym razem, gdy dochodzi do wypadku z udziałem kierowcy w podeszłym wieku, powraca dyskusja nt. badań dla starszych kierowców. Temat powrócił niczym bumerang po poniedziałkowym (10 lipca) wypadku w Łodzi na ul. Pomorskiej przy Konstytucyjnej. 71-letni kierowca citroena potrącił na przejściu dla pieszych mężczyznę poruszającego się na wózku inwalidzkim.
Badania powinny być powtarzane przez wszystkich kierujących, czy tylko tych w podeszłym wieku? Kluczowe są funkcje poznawcze, które pozwalają lub uniemożliwiają normalne funkcjonowanie za kierownicą.
Każdy przypadek jest indywidualny i nigdy nie wiadomo, kiedy przychodzi ten moment, gdy nasze funkcje zaczynają się osłabiać. Pojawiają się problemy z pamięcią i koncentracją. Czas reakcji jest wydłużony – mówi Jagoda Grzejszczak, psychiatra.
A co kierowcy sądzą o pieszych i rowerzystach?
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Łukasz Zboralski, redaktor portalu brd24.pl, zwraca uwagę, że wraz ze starzejącym się społeczeństwem, liczba kierowców w podeszłym wieku będzie wyższa. Dodaje, że powody wypadków są nieco inne niż w przypadku młodszych kolegów za kierownicą.
Jak zauważa Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, problem leży także w relacjach międzyludzkich. – Pieszy nie lubi kierowcy i odwrotnie. Jeśli będziemy traktować się wrogo, będzie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń. Mam nadzieję, że to się zmieni – dodaje.
Policja przypomina, że piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na obrażenia w wyniku wypadku.
Pieszy znajdujący się na przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pamiętajmy jednak, że zabrania się wchodzić pieszemu na przejście dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd. Zabrania się także wchodzenie na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność – mówi sierż. Anna Pruska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi .
Policjantka przypomina, by wchodząc na przejście dla pieszych, nie korzystać z telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego. Dotyczy to również przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów i torowisko.
Warto też pamiętać, że pierwszeństwo na przejeździe dla rowerów ma rowerzysta, jeśli znajduje się już na przejeździe lub samochód skręca w drogę poprzeczną, przecinającą drogę rowerową.