Ponad 3,7 mln zł z Narodowego Centrum Nauki na rewolucyjny projekt z PŁ
Celem projektu dr. Marcina Gębskiego jest stworzenie pierwszego na świecie lasera półprzewodnikowego o emisji powierzchniowej (ang. VCSEL) ze zwierciadłami w postaci podfalowych siatek dyfrakcyjnych o wysokim kontraście współczynnika załamania światła (ang. MHCG).
– To projekt, który może zmienić paradygmat projektowania i budowania laserów półprzewodnikowych, i opartych na nich systemów oraz otworzyć drogę do rewolucji w kilku dziedzinach. Zwierciadła MHCG są szczególnym typem siatek dyfrakcyjnych odbijających niemal 100% padającego na nie światła. Mogą być wykonane z większości materiałów wykorzystywanych w optoelektronice. Składają się z jednego elementu (siatki dyfrakcyjnej), a ich grubość jest porównywalna z długością fali światła. Przede wszystkim jednak podlegają one skalowaniu, co oznacza, że przy zmianie parametrów geometrycznych, ich właściwości dla fali światła o proporcjonalnie zmienionej długości, są zachowane – podkreśla młody fizyk, naukowiec z Wydziału Fizyki Technicznej, informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ.
Autor podkreśla, że to te właściwości powodują, iż konstrukcja lasera VCSEL ze zwierciadłami MHCG, która zostanie stworzona w ramach projektu, będzie mogła być zastosowana w laserach emitujących fale o długości z zakresu ultrafioletu (UV), światła widzialnego (VIS) i podczerwieni (IR).
Projekt, dofinansowany przez Narodowe Centrum Nauki, umożliwi stworzenie tanich systemów komunikacji w wolnej przestrzeni, czy też zbudowanie komputera fotonicznego, w którym nośnikiem sygnałów jest światło, a ni- jak w przypadku klasycznych komputerów – elektrony uzyskujące przyspieszenie dzięki prototypowi lasera.
Czytaj także: Łódzkie: w środę (6 marca) kolejne protesty rolników, utrudnienia na drogach. Zablokowany m.in. węzeł Emilia
Konsorcjum pod kierunkiem dra Marcina Gębskiego w składzie: Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska i Sieć badawcza Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki gruntownie przebada nietypowe właściwości tych laserów m.in. silne oddziaływania światła z materią czy też możliwość sterowania wiązką emitowaną.