Pierwsza pomoc u zwierząt. RKO krok po kroku
Jak udzielić psu lub kotu pierwszej pomocy, gdy ten jest nieprzytomny? Jak pomóc zwierzęciu po wypadku? Między innymi tego, na nowoczesnych fantomach, uczą się w Sieradzu przyszli technicy weterynarii. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u zwierząt wygląda podobnie, jak u ludzi. Są jednak pewne różnice, o których warto wiedzieć.
– Wykonujemy tzw. koszyczek i podobnie jak u ludzi składamy ręce, następnie uciskamy za kończyną piersiową. Do sztucznego oddychania nie potrzebujemy jednak ustnika, ponieważ powietrze wkładamy przez nos – mówi Kinga Gaj, lekarz weterynarii.
Resuscytacja krok po kroku [ZOBACZ WIDEO]
Na zakup wyposażenia sal wykładowych Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Sieradzu otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości blisko miliona złotych. Za prawie połowę tej kwoty kupiono sprzęt wykorzystywany przez przyszłych techników weterynarii. Dzięki temu pierwsza pomoc u zwierząt nie będzie miała dla nich żadnych tajemnic.
– Fantomy, ultrasonografy i inne skomplikowane narzędzia zakupiono po to, by słuchacz kończący kształcenie, znajdując się później w gabinecie weterynaryjnym, wiedział, jak ze sprzętu korzystać – mówi Monika Szczepaniak, dyrektor sieradzkiej placówki.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Kurs nie tylko dla przyszłych weterynarzy
Co ciekawe, kurs wybierany jest często przez osoby, które nie zamierzają pracować w gabinetach weterynaryjnych. Wśród słuchaczy są przedstawiciele wielu zawodów, ale łączy ich jedno – miłość do zwierząt. Czasem są to właściciele gospodarstw lub hodowcy, ale są też osoby, które po prostu chcą wiedzieć, jak pomóc w potrzebie swoim pupilom.
Sieradzki ośrodek szkoli bezpłatnie. Jest placówką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Łódzkiego.
Projekt „Szkoła zawodowców – inwestycja w lepszą przyszłość”” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.