Nowy dyrektor IPN w Łodzi
Piskorski ostatnie 17 lat, z 25 lat zawodowej służby wojskowej, spędził w szeregach Jednostki Wojskowej GROM, dowodząc m.in. gdańskim Zespołem Bojowym na Westerplatte. Uczestniczył w misjach pokojowych NATO – w Iraku i Afganistanie. Po odejściu ze służby, w 2022 roku został powołany na stanowisko Doradcy Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w zakresie współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz promowania historii wojskowości.
Karol Piskorski jako były oficer wojsk specjalnych zamierza położyć szczególny nacisk na pielęgnowanie etosu wojskowego i żołnierskiego w prowadzonych przez instytut działaniach edukacyjnych, popularyzatorskich i naukowych.
Nowa placówka IPN w centrum Łodzi
Nowy dyrektor łódzkiego oddziału IPN zapowiedział też powstanie w przyszłym roku nowej placówki instytutu w centrum Łodzi.
– Projekt nazywa się “Przystanek Historia”. Będzie mieścił się przy skrzyżowaniu Piotrkowskiej z Piłsudskiego. To miejsce spotkań nauczycieli, uczniów, miłośników historii – szczególnie XX wieku. Będzie można przyjść, zagrać w gry planszowe, obejrzeć filmy, wziąć udział w wykładzie, czy kupić książkę – zapowiada Karol Piskorski.
Podczas prezentacji nowego dyrektora Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział, ze ci którzy chcą zlikwidować IPN szkodzą Polsce.
– Są to pojedyncze, ale niepokojące głosy płyną ze środowisk postkomunistycznych, a dążące do likwidacji IPN. Rozbijają się o aktywność i doświadczenie instytutu, który wydaje publikacje, edukuje młodzież, czy poszukuje bohaterów podziemia antykomunistycznego – dodał Karol Nawrocki.
Zastępcą dyrektora łódzkiego oddziału IPN została historyk dr Joanna Żelazko, od lat pracująca w tej instytucji.