Noc Muzeów Łódź 2023
Noc Muzeów Łódź 2023 w tym roku przypadła na 13 maja. Rozpoczyna się późnym popołudniem i potrwa do północy. Na mieszkańców Łodzi czeka wiele miejsc do zwiedzenia, wystaw do obejrzenia, poznania przestrzeni, które na co dzień nie są powszechnie dostępne.
W trakcie tegorocznej nocy muzeów 25 łódzkich instytucji i pracowni artystycznych zapraszają do zwiedzania swoich bogatych zasobów.
Atrakcje w Muzeum Kinematografii
Swoją ofertę dla zwiedzających przygotowało jak co roku Muzeum Kinematografii.
– Na co dzień można zobaczyć wspaniałe obiekty związane z przeszłością Łodzi filmowej, w tym oryginalny fotoplastikon – jedyny taki w Polsce, ale też wiele projektorów, scenografii, kostiumów – mówi Anna Michalska z muzeum.
Z okazji nocy muzeów przygotowano wystawę „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz pamiątki związane z amantem przedwojennego kina – Aleksandrem Żabczyńskim.
Muzeum Lalki
Na mapie tegorocznego wydarzenia znalazło się także Muzeum Lalki.
– Postanowiłam ratować to co traci miejsce w naszych sercach i naszych domach. Są laki mające 130-150 lat z Francji. Jest zniszczona, ma pękniętą głowę, ale postanowiłam jej nie naprawiać – mówi Julita Pierzchała, która od lat ratuje zniszczone zabawki.
Na odwiedzających czeka m.in. wystawa „600 lalek- na 600 lecie Łodzi”.
Czytaj także: Juwenalia 2023 w Łodzi. Wiemy, kto zagra na Lumumbowie [PROGRAM]
Noc Muzeów jest wydarzeniem związanym z Międzynarodowym Dniem Muzeów, które przypada na 18 maja. W weekend poprzedzający to wydarzenia obchodzi się Europejską Noc Muzeów, w Polsce popularniej znaną jako Noc Muzeów. Patronat nad wydarzeniem objęła Rada Europy.
Jakie atrakcje czekają na mieszkańców Łodzi?
MUZEA
Muzeum Miasta Łodzi (Ogrodowa 15), godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
- Zwiedzający będą mogli zobaczyć wnętrza Pałacu Rodziny Poznańskich, zajrzą do prywatnych apartamentów, poznają historię Artura Rubinsteina. Na koniec gości będą mogli poznać 600 lat historii Łodzi, zwiedzając wystawę „Łódź w Europie. Europa w Łodzi”. Odwiedzający Muzeum Miasta Łodzi mogli również przedstawić swoje pomysły na przedmioty, które powinny znaleźć się w kapsule czasu przygotowywanej przez Muzeum Miasta Łodzi z okazji 600-lecia Łodzi.
Centralne Muzeum Włókiennictwa (Piotrkowska 282), godz. 18:00-1:00, ostatnie wejście o północy
- Odwiedzający będą mogli usłyszeć stukot krosien w „Sali maszyn w ruchu” i poznać pana Krzysztofa, mistrza obsługi maszyn włókienniczych. Na trzech piętrach Fabryki Geyera, na wystawie „Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ”, będzie można zobaczyć, jak zmieniały się przez lata maszyny, na których pracowano w fabrykach, przyjrzeć się próbnikom tkanin oraz wyruszyć w podróż po rozrastającym się i zmieniającym mieście. Najwyższe piętro wystawy wypełnione jest modą – od projektów absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, przez szyte i przerabiane w domu stroje, po bazarowe dresy. Podczas Nocy Muzeów zobaczyć można także „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, prezentujące m.in. losy państwa Olszyckich pracujących w fabryce Poznańskiego, codzienne życie wielodzietnej żydowskiej rodziny Chaji i Abrama Pierników oraz pracownię krawiecką pana Liberskiego i PRL’owskie mieszkanie milicjanta Kondraciuka. Warto też zajrzeć do letniej willi na wystawę „W kratkę”.
Muzeum Kinematografii (plac Zwycięstwa 1), godz. 18:00-1:00, wejście ostatniej grupy: godz. 00:15
- Wystawa „Łódź filmowa” – pokazuje, jak z miasta rozrywek przełomu XIX i XX wieku, przeznaczonych dla robotników fabryk włókienniczych, Łódź stała się po zakończeniu II wojny światowej stolicą polskiego przemysłu filmowego.
- Wystawa „Mariusz Wilczyński. Zabij to i wyjedź z tego miasta” – odsłania autorską metodę Mariusza Wilczyńskiego tworzenia filmu animowanego. Prezentowane szkice, dekoracje, projekty postaci oraz fazy ruchu pozwalają poznać oryginalny proces powstania animacji.
- Nowe przeźrocza w fotoplastykonie – zwiedzający zobaczą nową kolekcję przeźroczy stereoskopowych pt. „Łódź filmowa” zawierających m.in. kadry z filmów zawiązanych z Łodzią, takich jak np. „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy czy „Jak daleko stąd, jak blisko” Tadeusza Konwickiego.
- Projekcje filmów krótkometrażowych w kinie Kinematograf i na dziedzińcu Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, (plac Wolności 14), godz. 18:00-00:00
- zwiedzanie wystaw stałych
- zwiedzanie czasowej wystawy pt. “Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza w badaniach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”
- zwiedzanie wystawy czasowej pt. “Prawda, dobro, piękno – życie św. Franciszka w rzeźbach z kolekcji Macieja Balceraka”
- zwiedzanie czasowej ekspozycji pt. “Wiktor Brzeziński – rzeźbiarz samorodny i jego @ekipa_z_pod_nocnego jako współczesny fenomen sztuki nieprofesjonalnej”
- zwiedzanie czasowej ekspozycji “Skarbu z Północnej”
- występ Zespołu Tańca i Pieśni Dobroń, godz. 20.00 – 22.00, dziedziniec Muzeum
- warsztaty origami oraz warsztaty kaligrafii
Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Muzeum przy Gdańskiej (Gdańska 13), godz. 10:00-15:00 i 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
- Na zwiedzających będą czekać: prezentacja oryginalnego Orderu Orła Białego wręczonego Zofii Telidze-Mertens, gra muzealna „Znajdź Artefakt”, niedostępny na co dzień karcer i spacerniak, ogromne puzzle historyczne, pokaz serii filmowej „Losy Łodzi”, pokój zagadek „Mistrz Szyfrów”, Historia na (pod)słuchu – listening in the dark (odsłuch słuchowisk wyprodukowanych przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych)
Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Martyrologii Radogoszcz (Zgierska 147), godz. 10:00-15:00 i 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30)
- Na zwiedzających będą czekać: premiera gry muzealnej „Zwiedzanie to wyzwanie!”, wystawa armat (do godziny 21:00), możliwość zrobienia zdjęcia w kopii munduru majora Henryka Dobrzańskiego “Hubala”, pokaz serii filmowej „Losy Łodzi”, wstęp do niedostępnej na co dzień klatki schodowej ocalałej z pożaru więzienia w 1945 r., oraz o godzinie 19:00 oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie pt. “Zabrał ich ogień…”
Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Stacja Radegast (Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12), godz. 18:00-00:00 (ostatnie wejście 23:30), niedziela 14.05: 10:00-17:00
- Przy makiecie getta łódzkiego czuwać będą eksperci, którzy odpowiedzą na wszystkie pytania. Na zwiedzających czekają także pokazy serii filmowej „Losy Łodzi” oraz oprowadzanie po terenie Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto (o godzinach 18:00 i 20:00).
Muzeum Sztuki w Łodzi – ms1 (Więckowskiego 36, wejście od Gdańskiej 43), godz. 17:00-00:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
- Wystawy: Andrzej Marian Bartczak. POST-QUAM, Henryk Stażewski. Późny styl, .puls.y. Ewa Latkowska-Żychska
- W godzinach 17:00-0:00 Muzeum zaprasza również do Sali Edukacyjnej ms1 na otwarty warsztat malarski
Muzeum Sztuki w Łodzi – ms2 (Ogrodowa 19, Manufaktura)
- Wystawy: Włodzimierz Pawlak. Dzienniki 1989-2022, Atlas nowoczesności. Ćwiczenia
- W Sali Edukacyjnej ms2 będzie można zapoznać się z ofertą muzealnych warsztatów
Muzeum Sztuki w Łodzi – Muzeum Pałac Herbsta (Przędzalniana 72)
- Będzie można odwiedzić wystawę czasową „Widziałem prawdziwe arcydzieło”, zobaczyć Pałac Herbsta oraz wystawę „Herbstowie. Historie niedokończone”.
- Zarówno we wnętrzach pałacowych jak i w Galerii Sztuki Dawnej zaplanowano: Wnętrza pałacowe – “Tytułem wstępu” czyli około półgodzinne wykłady, prowadzone w sali balowej pałacu Herbsta, dotyczące historii rodziny Herbstów i ich domu;
Muzeum Lalki (Przędzalniana 51), godz. 17:00-24:00
- Wystawa „600 lalek- na 600 lecie Łodzi”
- diorama oraz wystawa 150 lalek w typie Barbie ubranych w dżins z okazji 150 lat Księżego Młyna i 150 lat dżinsu.
Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Łódzkiego (Kilińskiego 101), godz. 18:00-1:00
- W trakcie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić nową wystawę czasową, prezentującą akwarele zwierząt, głównie ptaków, autorstwa artystki plastyczki Pani Agnieszki Ciszewskiej.
Muzeum Geologiczne (Kopcińskiego 21), Wydział Nauk Geograficznych UŁ, godz. 18:00-1:00
- Tegoroczna tematyka to „Geoturystyczny potencjał regionu łódzkiego”. W trakcie Nocy, począwszy od godz. 19.00, co 45 minut będą prowadzone krótkie 10-15-minutowe prezentacje wybranych stanowisk geoturystycznych, znajdujących się na obszarze województwa łódzkiego:
- 19.00 – okolice Łęczycy
19.45 – okolice Przedborza
20.30 – okolice Tomaszowa Mazowieckiego
21.45 – okolice Działoszyna
22.30 – okolice Piotrkowa Trybunalskiego
23.15 – okolice Żarnowa
24.00 – „Skarby z pól, czyli minerały, skały i skamieniałości skał narzutowych”
- 19.00 – okolice Łęczycy
- Podczas prelekcji będzie możliwość zwiedzania pełnej ekspozycji muzeum oraz możliwość konsultacji w kierunku identyfikacji przyniesionych ze sobą okazów geologicznych, z wyłączeniem biżuterii. Można będzie również dokonać weryfikacji okazów, co do których istnieje podejrzenie ich meteorytowego charakteru. Do dyspozycji zwiedzających udostępnione zostaną trzy stereoskopy, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej obejrzeć swoje „skarby”.
- Tegoroczna tematyka to „Geoturystyczny potencjał regionu łódzkiego”. W trakcie Nocy, począwszy od godz. 19.00, co 45 minut będą prowadzone krótkie 10-15-minutowe prezentacje wybranych stanowisk geoturystycznych, znajdujących się na obszarze województwa łódzkiego:
Muzeum Fabryki, Manufaktura (Drewnowska 58), godz. 18.00-1.00
- Dla zwiedzających będzie dostępna wystawa stała, a także będzie można przyjrzeć pracującym krosnom (uruchomienie co 30 min.) oraz poznać sposób ich działania. Oprócz wystawy stałej do dyspozycji zwiedzających będzie także taras widokowy oraz wystawa czasowa Małgorzaty Walaszczyk.
TEATRY
Teatr Powszechny (Legionów 21)
- wystawa rysunków Krystiana Lupy, która otwarta została podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Wystawa prezentuje 30 prac plastycznych Lupy wykonanych techniką komputerową – na wystawie eksponowane są w formie drukowanych odbitek sygnowanych przez autora.
- Teatr zaprasza także na „Epizody” – wystawę habilitacyjną dr Justyny Cieślik z Instytutu Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wystawa obiektów i kompozycji otwarta została podczas XXIX edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Oglądać można ją w kawiarni Teatru.
INNE MIEJSCA KULTURY
Galeria ASP (Piotrkowska 68), godz. 18:00-24:00
- „Na krawędzi. Pogranicza po_rysunkowej przestrzeni 2” – wystawa prac artystów-pedagogów z: ASP w Krakowie, ASP w Łodzi, ASP w Warszawie, ASP w Gdańsku oraz Instytutu Sztuki UMCS w Lublinie.
Łódzki Dom Kultury, Galeria FF (Traugutta 18), godz. 18:00-24:00
- Wystawa Studentów SAN – wystawa „Na starcie” jest projektem artystycznym – studentów pierwszego roku – realizowanym w Pracowni Fotografii Zakładu Grafiki Komputerowej Instytutu Technologii Informatycznych w Społecznej Akademii Nauk, prowadzonej przez dr hab. Roberta Jundo – artystę grafika, malarza, fotografa. Tematem przewodnim prac fotograficznych, była obserwacja ich rzeczywistej, realnej, przestrzeni wewnętrznej jak i zewnętrznej otaczającego ich świata. Początkujący studenci za pomocą aparatu cyfrowego z ciekawością dokumentowali obiekty, przestrzenie oraz obszary artystyczne, które spotykają, mijają i obcują z nimi na co dzień.
Centrum Nauki i Techniki EC1 (Targowa 1/3), godz. 19:00-01:00, koszt biletu 1 zł
- W ramach tegorocznej Nocy Muzeów EC1 pokaże łodzianom przestrzenie zabytkowej elektrowni, która roli wróciła do życia w całkiem nowej roli: interaktywnego i multimedialnego centrum nauki. Największą atrakcją przygotowaną z okazji Nocy Muzeów 2023 będzie możliwość obejrzenia wystawy “”Przetwarzanie Energii” oraz opowieść o wykorzystaniu różnych form energii. Będzie można poznać świat paliw, wejść do wnętrza kotła, zobaczyć, jak turbina współpracuje z generatorem, poznać zasady działania transformatorów i własnoręcznie “”wyprodukować prąd”, a także dowiedzieć się wszystkiego o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni oraz sprawdzić, czy energetyka może być ekologiczna. Zwiedzający powinni zarezerwować wejściówkę na stronie bilety.ec1lodz.pl.
Miejska Galeria Sztuki, godz. 18:00-01:00
- Miejska Galeria Sztuki zaprasza do trzech przestrzeni wystawienniczych: do Galerii Willa (ul. Wólczańska 31), Galerii Chimera (ul. Wólczańska 31) oraz Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113). Wstęp wolny na wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące.
- godz. 18.00 – wernisaż wystawy Izabeli Stronias „Intuitum et logicam” w Galerii Chimera, ul. Wólczańska 31. Spotkanie z artystką
- godz. 19.00 – warsztat artystyczny „Kosmiczna podróż” w Galerii Willa, ul. Wólczańska 31. Wiek uczestników: bez ograniczeń. Zapisy: do 12.05. (piątek), do godz. 16.00, mailowo: [email protected] lub telefonicznie 42 674 10 59. Prowadzenie: Beata Bugaj-Tomaszewska – artystka, arteterapeutka, edukatorka
- godz. 20.00 – oprowadzanie kuratorskie oraz spotkanie z artystkami i artystami na wystawie „Legendy łódzkie interpretują polscy ilustratorzy” w Galerii Re:Medium, ul. Piotrkowska 113 – prowadzenie: Adriana Usarek – współkuratorka wystawy, historyczka i krytyczka sztuki.
- godz. 21.00 – zwiedzanie zabytkowej, secesyjnej willi Leopolda Kindermanna – obecnie Galerii Willa, ul. Wólczańska 31 – prowadzenie: Małgorzata Dzięgielewska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw
- godz. 22.00 – spotkanie z Markiem Sakiem oraz Dariuszem Leśnikowskim – kuratorem wystawy „Marek Sak. Szkice mityczne”, dyrektorem Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w Galerii Willa, ul. Wólczańska 31
- godz. 18.00-01.00 – stanowisko wydawnicze z promocyjnymi publikacjami Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi w Galerii Willa, ul. Wólczańska 31.
- Miejska Galeria Sztuki zaprasza do trzech przestrzeni wystawienniczych: do Galerii Willa (ul. Wólczańska 31), Galerii Chimera (ul. Wólczańska 31) oraz Galerii Re:Medium (ul. Piotrkowska 113). Wstęp wolny na wszystkie wystawy i wydarzenia towarzyszące.
ASP w Łodzi (Wojska Polskiego 121), godz. 15:00-22:00
- Targi Sztuki Studenckiejw godz. 15.00–22.00 – biżuteria, obrazy, grafika artystyczna, plakaty, koszulki, design️ i wiele, wiele innych małych i dużych dzieł – to okazja, by kupić unikatowe małe i duże dzieła sztuki. Wystawcami są studenci i absolwenci ASP w Łodzi. Miejsce: parter w budynku głównym
- Warsztaty biżuterii w godz. 18.00-22.00, prowadzenie: dr Michalina Owczarek-Siwak & Studenci. Bez zapisów, ostatnie wejście: godz. 21.00. Miejsce: Pracownia biżuterii, sale 244-248, budynek główny ASP
- Warsztaty sitodruku w godz. 18.00-22.00. Prowadzenie: dr Damian Idzikowski & Studenci. Wykonacie unikatowe zakładki do książek w technice sitodruku. Wybierzecie wzór i własnoręcznie go wydrukujecie. Przy okazji toczyć się będą rozmowy o książkach i literaturze, prowadzone przez „Studencki Klub Książki”. Bez zapisów, ostatnie wejście: godz. 21.00. Pracownia Podstaw Grafiki Warsztatowej – sala 209, budynek główny ASP
- Pokaz działania sztucznej inteligencji w obszarze sztuki, godz. 20.00-21.00. Prowadzenie: dr hab. Rafał Szrajber, prof. uczelni. Miejsce: Kino w budynku Centrum Promocji Mody ASP
- Wystawy:
- Galeria Kobro, godz. 12:00-22:00
Plakaty z Archiwum ASP w Łodzi
Prezentacja 62 plakatów powstałych w latach 2002-2022, pochodzących ze zbiorów Archiwum łódzkiej ASP
Miejsce: budynek główny ASP, I piętro - Galeria Hol, godz. 15:00-22:00
Epitety i przymiotniki 2.0
Prezentacja prac prof. Michała Minora – artysty realizującego twórczość w zakresie malarstwa, rysunku i grafiki warsztatowej oraz projektowej, związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
Miejsce: budynek Centrum Promocji Mody ASP, parter - Galeria Aula, godz. 15:00-22:00
Piórem i ołowiem. Emiliano Gironella Parra
- Galeria Kobro, godz. 12:00-22:00
Archiwum Państwowe w Łodzi (Wolności 1), godz. 18:00-24:00, ostatnie wejście o godz. 23:30
- Wystawa “Nie czas na spanie, czas na lajkowanie” – wystawa przygotowana specjalnie na Noc Muzeów, prezentująca 6 oryginalnych dokumentów specjalnie dobranych i niezwykle cennych dla Łodzi. Zwiedzający będą mieli możliwość wybrać ten jeden jedyny, najatrakcyjniejszy, najcenniejszy dokument.
- Wystawa “W fabryce Polskiego Manchesteru” – wystawa przedstawiająca dawne łódzkie fabryki oraz ciężką prace wykonywaną przez zatrudnionych w nich robotników. Na poszczególnych planszach zostały zaprezentowane materiały archiwalne pochodzące z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, obrazujące pracę na poszczególnych etapach produkcji w: maszynowni, przędzalni, tkalni oraz wykańczalni tkanin.
Noc w strefie oceanicznej Orientarium, 21:00-00:00
- Łódzkie zoo otworzy drzwi do podwodnego świata. Pod osłoną nocy, za 5 złotych, będzie można podziwiać wodne życie łódzkiego Orientarium.
- Do strefy oceanicznej łódzkiego Orientarium będzie można wejść w sobotni wieczór aż do północy! Bilety, za 5 zł, będzie można kupić w kasie ogrodu już od 20.30. Ostatnie wejście do strefy oceanicznej zaplanowano na godzinę 24.00
- Goście, którzy w sobotni wieczór zajrzą do strefy oceanicznej, będą mogli spacerować wśród 7 zbiorników oceanicznych. Można tu podziwiać ponad 180 gatunków zwierząt! Niektóre z nich lepiej czują się pływając tuż przy dnie – inne wolą poruszać się po całej wysokości zbiornika. Obserwując podwodne życie nieco dłużej, można zobaczyć jak wyjątkowy i niepowtarzalny spektakl toczy się tu przez cały czas.
Sąd Okręgowy w Łodzi (Dąbrowskiego 5), godz. 18:00-23:00
- Zaplanowane wydarzenia z okazji Nocy Muzeów (wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszych zapisów): zwiedzanie największej sali rozpraw w zabytkowym gmachu Sądu Okręgowego w Łodzi, spotkania z sędziami i urzędnikami SO w Łodzi; symulacja historycznego procesu z lat 30. XX wieku; spotkanie z sędzią Anna Marią Wesołowską – sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku; zwiedzanie pomieszczeń aresztu sądu oraz pojazdów do konwojowania osób; zwiedzanie gabinetu Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi; wystawa archiwalnych zdjęć, dokumentów, strojów urzędowych.
Akademickie Centrum Desingu (Księży Młyn 13/15), godz. 18:00-1:00
- Podczas wieczornego i nocnego spotkania goście będą mogli obejrzeć wystawy w ACD, ale i dołożyć swoją artystyczną cegiełkę do rozrastającej się instalacji artystycznej. Warsztaty twórcze wokół wystawy „Emotional Ecology / Ekologia emocjonalna” zachęcą do swobodnej interpretacji dzieł artystek i artystek i przerodzą się w samodzielne dzieło sztuki.
Visual Arts Gallery Sławomir Grzanek (Przędzalniana 49/1), godz. 18:00-23:00
- W galerii będzie można zobaczyć wystawę analogowych aparatów fotograficznych oraz osprzętu z przestrzeni lat 1950-2000, wystawę szklanych negatywów oraz reprodukcję zdjęć wykonanych w zakładach fotograficznych przed 1939 rokiem. Będzie można również nabyć w promocyjnych cenach autorskie prace plastyczne i fotograficzne.
Monopolis (Kopcińskiego 62), godz. 18:00 – 24:00
- Podczas wycieczki przewodnik oprowadzi zwiedzających po muzeum oraz po terenie Monopolis opowiadając o historii miejsca od łódzkiego monopolu spirytusowego do Monopolis. Wycieczki z przewodnikiem będą rozpoczynały się o każdej pełnej godzinie i będą trwały około 50 minut.
Szlachetna Pracownia Stykówka (Księży Młyn 7/2u), godz. 18:00-24:00
- W trakcie Nocy Muzeów będzie można obejrzeć: ekspozycję zabytkowych aparatów fotograficznych; prezentację wykonanych w pracowni odbitek, oraz obrazów wykonanych w szlachetnych technikach fotograficznych jak guma i cyjanotypia, oraz zdjęć eksperymentalnych zawierające w sobie różne procesy; poznać cyjanotypię, która jest jedną z najstarszych technik fotograficznych. wykonać zdjęcia portretowe dawnym aparatem i wywołać je na miejscu, dzięki czemu portretowana osoba już po kilku minutach otrzyma swój portret na papierze fotograficznym.
Kreatoora (Przędzalniana 51 lok. 3)
- pracownia Grafiki Warsztatowej i Malarstwa Natalii Anny Kalisz // Kreatoora – Galeria i Pracownia Ewy Żochowskiej
- W trakcie Nocy Muzeów będzie można obejrzeć: ekspozycję zabytkowych aparatów fotograficznych; prezentację wykonanych w pracowni odbitek, oraz obrazów wykonanych w szlachetnych technikach fotograficznych jak guma i cyjanotypia, oraz zdjęć eksperymentalnych zawierające w sobie różne procesy; poznać cyjanotypię, która jest jedną z najstarszych technik fotograficznych. wykonać zdjęcia portretowe dawnym aparatem i wywołać je na miejscu, dzięki czemu portretowana osoba już po kilku minutach otrzyma swój portret na papierze fotograficznym.
Pracownia Mozaiki. Alicja Brewińska-Walaszczyk (Przędzalniana 57/2), godz. 18:00-23:00
- Pracownia jako jedyna w Polsce i jedna z około ośmiu na świecie specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu biżuterii w unikatowej technice mikromozaiki szklanej – jest to włoska, bardzo stara (z XVIII wieku) i pracochłonna technika zdobienia wyrobów jubilerskich specjalnym szkłem mozaikowym (tzw. smalta) sprowadzanym z Wenecji. Podczas Nocy Muzeów będzie można obejrzeć najnowszą kolekcję srebrnej mozaikowej biżuterii (wisiorki, kolczyki, bransoletki) z sezonu wiosennego. Każdy przedmiot wykonany jest całkowicie ręcznie, tradycyjnymi technikami jubilerskimi, z wykorzystaniem zdobienia mikromozaiką oraz kamieniami szlachetnymi i ozdobnymi. Wszystkie prace powstają wyłącznie w jednym egzemplarzu.
Lapidarium Detalu (Kościuszki 19), godz. 18:00-00.30
- Podczas Nocy Muzeów Lapidarium zaprasza do obejrzenia specjalnej prezentacji kafli piecowych pochodzących z okresu dwudziestolecia międzywojennego, powstałych w wytwórni Jana Krause w Andrespolu oraz kafli secesyjnych ostatnio pozyskanych do zbiorów Lapidarium. Wstęp w grupach do 50 osób, w odstępach 30 minut.