Międzynarodowy Dzień Teatru
Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przedstawiciele łódzkich scen spotkali się pod pomnikiem Leona Schillera, by złożyć kwiaty i wysłuchać orędzia, które w tym roku napisał norweski noblista Jon Hosse.
Zobacz zdjęcia:
Noblista podkreślił, że sztuka to pokój i że teatr, pokazując różnorodność, łączy ludzi.
Czy tak jest rzeczywiście, Anna Groblińska zapytała nestora polskiego aktorstwa, Dymitra Hołówkę. Posłuchaj:
Obchody w Łódzkiem
Aktorka Teatru Jaracza w Łodzi Ewa Audykowska-Wiśniewska uważa, że potrzebne są rozwiązania systemowe dla amatorskich teatrów.
Kultura teatralna jest pierwszą formą kultury, która wychodzi do człowieka, bo w teatrze jest muzyka, malarstwo i słowo, czyli literatura. Ja w ogóle apeluję do Ministerstwa Kultury, żeby stworzyło też systemowo teatry amatorskie w Polsce, aby się profesjonaliści tym zajęli. To jest bardzo potrzebne, a tego w ogóle nie ma. Ja się boję, że to absolutnie umrze, a to by było tragiczne, naprawdę.
Katarzyna Sołtan-Baranowska prowadzi grupę teatru amatorskiego w Rokicinach w powiecie tomaszowskim. Mówi, że teatr amatorski rozwija, ale prowadzenie go małych miejscowościach nie jest proste. – Nie ukrywajmy tego, że dzieci w mniejszych miejscowościach mają nawet często więcej obowiązków niż dzieci w mieście. To się wiąże nawet z tak oczywistą sprawą jak żniwa albo jakieś inne okresowe, konkretne, tradycyjne działania. Mało tego, trzeba dzieci dowieść. Tutaj nie ma już kwestii autobusu, tramwaju tylko musi rodzic przywieźć dziecko. Uważam, że jeśli chodzi o teatr w mniejszych miejscowościach, jest to bardzo kształcące i bardzo potrzebne.
Czytaj także: Odznaczenia dla najbardziej zasłużonych obywateli regionu łódzkiego [ZDJĘCIA]
Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Każdego roku w tym dniu jest wygłaszane orędzie przez kogoś znanego. Pierwsze wygłosił Jean Cocteau. W tym roku autorem międzynarodowego orędzia jest norweski dramatopisarz, laureat zeszłorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, Jon Fosse. Przesłanie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024 zatytułował “Sztuka to pokój”.
Polskie orędzie nosi tytuł „Zacznijmy marzyć”. Przygotował je Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.