Polacy coraz częściej nadużywają prawa do L4
Przeważnie kilkudniowe zwolnienia wykorzystywane są by „organizować” sobie wydłużone weekendy. Można mówić o trendzie „mostkowania” weekendów występujących blisko świąt państwowych. Chociaż wyniki kontroli ZUS-u pokazują co innego, to Polacy niechętnie przyznają się do wykorzystywania fałszywych zwolnień chorobowych.
W porównaniu do lat ubiegłych zauważyliśmy wzrost nadużyć wykorzystania zwolnień chorobowych. Procent ten oscylował w okolicach 30 proc., wzrósł do 35 proc. W niektórych zakładach notujemy nawet 40 proc. wykorzystywanie zwolnień niezgodnie z ich przeznaczeniem – mówi Mikołaj Zając, prezes spółki Conperio.
Robert Lisicki, ekspert związku pracodawców Konfederacji Lewiatan podkreśla, że dużym wyzwaniem dla pracodawców jest kwestia na ile zasadne jest korzystanie ze zwolnień chorobowych.
W wielu przypadkach pracodawcy zwracają się do nas z postulatami zwiększenia liczby kontroli zwolnień chorobowych, ponieważ w wielu przypadkach mają podejrzenia, że zwolnienia chorobowe, nie służą leczeniu – dodaje.
Zwiększa się liczba zwolnień wydawanych przez psychiatrów
Ważnym aspektem jest także to, że w dzisiejszych czasach wzrasta liczba zwolnień wydawanych przez lekarzy psychiatrów, gdzie pacjenci często nie mają konieczności przebywania w miejscu zamieszkania. Wtedy możliwość weryfikacji przez pracodawcę wykorzystywania tego zwolnienia ma mniejsze znaczenie niż sam fakt, czy zostało ono wydane w uzasadnionych okolicznościach.
Jak przekazuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, w ubiegłym roku w województwie łódzkim ZUS wydał 900 decyzji cofających prawo do zasiłku na łączną kwotę 2,3 mln zł.
W 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Łódzkiem skontrolował 31,7 tys. zwolnień. Zakwestionowano w sumie ponad 2,5 tys. świadczeń chorobowych. Wydano 1,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.