Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi
W całym kraju obchodzony jest w piątek (1 marca) Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Łodzi – uroczystości z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich i młodzieży odbyły się w południe przed pomnikiem Ofiar Komunizmu przy alei Anstadta.
– Te historie tysięcy ludzi są bardzo różne. Wielu z nich trafiło w ręce ubecji, wielu z nich zostało zesłanych. Były rozstrzelania, sfingowane procesy, które dotknęły nie tylko tych, których mianujemy Żołnierzami Wyklętymi, ale także ich rodziny, bliskich i znajomych – przypomniał obecny na uroczystościach Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
Szacuje się, że Żołnierzy Wyklętych działających w różnych organizacja było od 120 do 180 tysięcy. W wyniku walki zbrojnej, tortur i procesów zginęło około 9 tysięcy konspiratorów. Ostatnim z nich był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Sieradzu
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono także w Sieradzu. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym, a później uczestnicy – mieszkańcy, władze miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzyści – przeszli przed pomnik Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, gdzie odczytano Apel Pamięci. Oddano również salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty.
– Naszą powinnością jest pamiętać o ludziach, którzy przelewali krew za wolność przyszłych pokoleń – mówił Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.
Posłuchaj:
Kolejną część uroczystości zaplanowano w niedzielę 3 marca. O 11.00 odbędzie się msza św. w intencji żołnierzy wyklętych w Parafii św. Klemensa w Wągłczewie pod Sieradzem, a o 12.15 uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych w miejscowości Orzeł Biały.