Przy budynku XII Liceum Ogólnokształcącego, w którym po II wojnie światowej mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, zebrali się kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy Łodzi. Do zgromadzonych przemówił jeden z więzionych na Anstadta – Jan Małolepszy
– Jestem naocznym więźniem tego domu. W 1952 r., 22 lutego łobuzy stąd aresztowali mnie i tutaj męczyli, bili, dochodzili swojej władzy, a myśmy byli tylko harcerzami – wspomina Jan Małolepszy.
Posłuchaj:
Wystawa w parku Źródła Olechówki
W parku Źródła Olechówki została zaprezentowana wyjątkowa wystawa pt. Ślad Pamięciowy. W ciemności można było zobaczyć twarze zesłańców na Sybir, dzieci wywiezionych do III Rzeszy na przymusowe roboty oraz więźniów politycznych okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Przy każdym ze zdjęć można było wysłuchać osobistych historii bohaterów.
Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Obecnie projekt prezentowany jest w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszyła jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu.
Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych w Zduńskiej Woli
1 marca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” od 2011. Uroczystości w Zduńskiej Woli ku czci Żołnierzy Wyklętych, pod pomnikiem u zbiegu alei Kościuszki i ulicy Złotnickiego, zorganizowało wspólnie 5 działających tam patriotycznych organizacji: Stowarzyszenie „Pamiętamy”, Zduńskowolska Inicjatywa Patriotyczna, Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli, Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Chrobry I”.
Obok młodzieży i przedstawicieli różnych środowisk społeczno–politycznych, wziął w nich udział działacz organizacji Wolność i Niezawisłość, były żołnierz AK, więzień okresu stalinowskiego Jan Brzozowski pseudonim „Mars”. Wspominając własne prześladowania, mówił o niezłomności.
woją polskość, narodowość, niepodległość i walkę o wolną Polskę zawsze podkreślali na każdym koku. Nie baliśmy się ich – mówi Jan Brzozowski.
Posłuchaj:
Imperializm rosyjski nie zmienił się od wieków
Prezydent Zduńskiej Woli zwrócił natomiast uwagę, na wciąż obecny, rosyjski imperializm.
Taki był w 2020 r., kiedy sowieci napadli na Polskę. Taki był 17 Września i taki był później. I taki jest za Putina – mówi Konrad Pokora.
Posłuchaj:
Z kolei Andrzej Kaniewski ze Zduńskowolskiej Inicjatywy Patriotycznej stwierdził, że w takim dniu jak dziś, każdy powinien zadać sobie jedno pytanie:
– To dzień, kiedy każdy z nas może spojrzeć sobie w lustro i zapytać, czy tak jak Łupaszka poświęcilibyśmy swoje życie dla wolnej ojczyzny, czy tak jak Inka poświęcilibyśmy młodość dla własnych ideałów. To oni pokazali nam drogę, to oni pokazali nam cel, jakim zawsze była wolna ojczyzna, wolna Rzeczpospolita – podkreśla Andrzej Kaniewski.
Posłuchaj:
Uroczystość w Zduńskiej Woli pod pomnikiem żołnierzy wyklętych, zakończyło złożenie wiązanek kwiatów.
W Radomsku uroczystości pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego
W Radomsku miejskie uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Konspiracyjnego Wojska Polskiego przy ulicy Armii Krajowej. Jak co roku wzięli w nich udział przedstawiciele organizacji kombatanckich i pozarządowych, władze miasta i powiatu, harcerze, żołnierze oraz delegacje radomszczańskich szkół. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski.
– Żołnierze Wyklęci pokazali, jak ważne jest dążenie do prawdziwej wolności, nawet z poświęceniem własnego życia, jak ważne jest pielęgnowanie tej wolności i niepodległości. Te wartości są aktualne, pokazują to wydarzenia sprzed roku, tuż za naszą granicą. Jesteśmy pod wrażeniem dzielności i prawdziwego bohaterstwa obywateli Ukrain
Żołnierze Wyklęci pozostali wierni złożonej przysiędze, byli bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Mordowano ich w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa, określając mianem bandytów i faszystów. Na wiele lat zostali wymazani z kart oficjalnej historii, ale pamięć o ich bohaterstwie przetrwała. Dzięki przelanej krwi, dzięki ofierze w trudnych powojennych latach, została zachowana tożsamość narodu polskiego. Przetrwało umiłowanie do własnej historii, tradycji, a w konsekwencji po latach odzyskaliśmy wolność. Staliśmy się pełnoprawnym członkiem Europy – mówi prezydent Jarosław Ferenc, prezydent Radomska.
Posłuchaj:
Sieradzkie uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym
W Sieradzu również uczczono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym. Później uczestnicy przeszli przed pomnik Żołnierzy Wyklętych Ziemi Sieradzkiej, gdzie odczytano Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty.
Posłuchaj:
W sieradzkich obchodach uczestniczyli m.in. senator PiS, profesor Michał Seweryński, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Iwona Koperska, prezydent Sieradza, Paweł Osiewała i z-ca prezydenta Rafał Matysiak, a także Kompania Honorowa 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, poczty sztandarowe oraz orkiestra miejska
Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności. Zgadzam się