Konferencja Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
Celem konferencji jest pokazanie i zbadanie akcji wysiedleńczych prowadzonych przez Niemców na terenach wcielonych do III Rzeszy oraz historii osób wysiedlonych. Pierwsze wysiedlenia z Łodzi i Kraju Warty miały miejsce jesienią 1939 roku.
– Te pierwsze przesiedlenia miały bardzo specyficzny charakter, ponieważ one najczęściej były imienne, czyli były wskazane osoby, które miało opuścić swoje miejsce zamieszkania i zostać relokowane najczęściej do Generalnego Gubernatorstwa. W tym pierwszym etapie chodziło przede wszystkim o pozbycie się jednostek znaczących ze społeczeństwa, czyli inteligencji, osób związanych z aparatem władzy, społeczników. – mówi Katarzyna Czekaj Kotynia z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Z czasem wysiedlenia nabrały masowego charakteru, a Łódź stała się centrum przesiedleń. Warunki w łódzkich obozach były trudne.
– Często ludzie głodowali. To rodziny, bliscy, sąsiedzi rzucali paczki. To były na przykład paczki z chlebem, czy jakieś lekarstwa. Dla dzieci potrzebne jest mleko. W obozie przy ulicy Łąkowej to mleko zamarzało, więc matki nie miały czym karmić i gdy na przykład wpadły na taki pomysł, aby grzać mleko przy koksownikach to Niemiec, który to zauważył, bił je. – mówi Ludwika Majewska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Konferencji towarzyszy wystawa „Mali tułacze z Litzmanstadt” zrealizowana w ramach projektu pn. „Obóz przesiedleńczy na Radogoszczu jako przyczynek do badań i popularyzacji wiedzy o wysiedleniach z Łodzi i Kraju Warty”. Ekspozycja zostanie otwarta o 18.00, na dziedzińcu przed Muzeum Tradycji Niepodległościowych, oddział Radogoszcz.
Początek konferencji o 9.00.