Minister zdrowia i lekarze debatują w Łodzi o Kodeksie Etyki Lekarskiej
W Łodzi obraduje 16. Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Lekarzy. Medycy debatują nad zmianami w Kodeksie Etyki Lekarskiej.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski mówi, że kodeks etyki należy unowocześnić i dostosować do wymagań współczesności. – W Kodeksie Etyki Lekarskiej zapisano zakaz reklamy przez lekarzy. Dziś zastanawiamy się, jak ten zakaz reklamy powinien rzeczywiście wyglądać w sytuacji, gdzie wielu lekarzy działa w przestrzeni internetowej w social mediach. Innym wyzwaniem są teleporady. Mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń dotyczących braku udzielania świadczeń zdrowotnych, a jedynie wypisywania recept.
Gościem zjazdu jest minister zdrowia Izabela Leszczyna.
– Samorząd lekarski jest autonomiczny. Kodeks Etyki Lekarskiej jest ich dzieckiem, ich tworem, ale po moich rozmowach z prezesem wynika jasno, że lekarze mają świadomość, że oni muszą dać pacjentom gwarancję bezpieczeństwa – mówiła Izabela Leszczyna.
Minister zdrowia przedstawiła na zjeździe kierunki zmian w polskim systemie ochrony zdrowia. Ma być mniej biurokracji, a lekarz ma mieć więcej czasu dla pacjentów.
Od dawna wszyscy o tym mówią, ale nikt tego nie robi. Należy wreszcie odbiurokratyzować funkcjonowanie lekarza. Nie może być tak, że lekarz tyle samo czasu poświęca diagnozie, rozmowie z pacjentem, leczeniu i wpisywaniu do komputera danych. Na całym świecie lekarz ma asystenta, sekretarkę medyczną. U nas ciągle o tym tylko mówimy – zaznaczyła szefowa resortu zdrowia.
Izabela Leszczyna zapowiedziała także, że lekarz w prywatnym gabinecie będzie mógł wypisać bezpłatne leki dla seniorów i dzieci.
Decyzją moich poprzedników, aby lekarstwo było bezpłatne, taką receptę musi potwierdzić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zatrudniony na podstawie kontraktu z NFZ-em. To oczywiście zwiększa kolejki i robi mnóstwo problemów samym pacjentom. Ta zmiana już została przeze mnie przygotowana – dodała.
Minister zapowiedziała także utworzenie specjalnego funduszu kompensacyjnego dla pacjentów. Bez procesu sądowego będą mogli uzyskać odszkodowanie w procedurze przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.