Trzy różne lokalizacje i trzy listy do sejmu. Tak w skrócie można powiedzieć o prezentacji list wyborczych kandydatów Zjednoczonej Prawicy z rekomendacji Prawa i Sprawiedliwości w okręgach wyborczych na terenie województwa łódzkiego. Kandydaci w okręgu nr 9 zostali przedstawieni w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Lista kandydatów PiS do sejmu w okręgu nr 9
W Łodzi „do wzięcia” jest 10 mandatów poselskich. Na liście miejsce dostali m.in. dwaj ministrowie z Łodzi: prof. Zbigniew Rau i Waldemar Buda. Tutaj niemałym zaskoczeniem dla wielu polityków jest start z 3. miejsca łódzkiej, bezpartyjnej działaczki Agnieszki Wojciechowskiej van Heukelom.
- Zbigniew Rau – Łodzianin, prawnik i nauczyciel akademicki. Profesor nauk prawnych, profesor zwyczajny. W sierpniu 2020 roku został powołany na stanowisko ministra spraw zagranicznych. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa międzynarodowego i teorii polityki.
- Waldemar Buda – Urodzony w Turku od wielu lat związany jest z Łodzią, w której mieszka. W 2014 roku został radnym Rady Miejskiej w Łodzi, a od 2015 działał dodatkowo w biurze pomocy prawnej Andrzeja Dudy, który wówczas był kandydatem na prezydenta Polski. W 2015 roku startował w wyborach do sejmu z piątego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości. Został posłem z wynikiem ponad 15 tysięcy głosów. W 2019 roku został ponownie wybrany do sejmu, otrzymując już ponad 50 tysięcy głosów. Od 7 kwietnia 2022 roku jest ministrem rozwoju i technologii.
- Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (bezpartyjna) – Nowoczesna konserwatystka o poglądach prawicowych. Znana opinii publicznej z działań społecznych na rzecz mieszkańców i Łodzi. Była koordynatorem delegacji narodowej w Komitecie Regionów w Brukseli, przedstawicielem miasta Łodzi i regionu łódzkiego w Brukseli, rzecznikiem wojewody łódzkiego, asystentem prezydenta miasta, dyrektorem biura poselskiego.
- Włodzimierz Tomaszewski (Partia Republikańska)
- Renata Kobiera
- Piotr Cieplucha (Suwerenna Polska)
- Roman Sasin
- Radosław Marzec
- Justyna Łuczyńska
- Iwona Rasała
- Barbara Lewandowska
- Katarzyna Staroń-Jóźwiak
- Elżbieta Badura
- Tomasz Anielak
- Kinga Wiernicka
- Patryk Gajda
- Tomasz Migdalski
- Tomasz Margiewicz
- Aleksander Zalech
- Marek Michalik
Kandydatami PiS z dwóch senackich okręgów obejmujących Łódź i powiat łódzki wschodni są słynny polski bramkarz, reprezentant Polski w piłce nożnej Jan Tomaszewski w okręgu nr 23 i wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk w okręgu nr 24.
Warto przeczytać
Lista kandydatów PiS do sejmu w okręgu nr 10
W okręgu, który swoim zasięgiem obejmuje m.in. powiaty piotrkowski, radomszczański czy tomaszowski lokomotywami pociągowymi dla wyborców bez wątpienia są marszałek senior Antoni Macierewicz, minister rolnictwa Robert Telus i poseł Anna Milczanowska. Z tego okręgu do sejmu zostanie wybranych łącznie 9 posłów.
- Antoni Macierewicz – Marszałek senior. Polski polityk, historyk i nauczyciel akademicki. Działacz opozycji demokratycznej w latach 1968-1989. Współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Poseł na sejm kadencji I, III, IV, VI, VII, VIII i IX. W latach 1991-1992 był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a w latach 2015-2018 ministrem obrony narodowej.
- Robert Telus – Minister rolnictwa i rozwoju wsi.
- Anna Milczanowska
- Paweł Sałek
- Grzegorz Wojciechowski
- Grzegorz Lorek
- Ewa Wendrowska (Suwerenna Polska)
- Beata Dróżdż
- Marek Sarwa
- Jacek Bakalarczyk
- Dariusz Rogut – Historyk, rektor Akademii Piotrkowskiej, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, były szef łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
- Kamil Gniatkowski
- Agata Paprocka
- Dariusz Misztal –
- Ewelina Kałuża
- Marta Lublin
- Edyta Kaśkiewicz
- Krzysztof Ciecióra
O reelekcję do Senatu z rekomendacji PiS starać się będą Wiesław Dobkowski z senackiego okręgu nr 28 obejmującego Piotrków Trybunalski, powiaty bełchatowski, piotrkowski i radomszczański oraz Rafał Ambrozik z senackiego okręgu nr 29, czyli Skierniewic i powiatu skierniewickiego a także powiatów opoczyńskiego, rawskiego i tomaszowskiego.
Lista kandydatów PiS do sejmu w okręgu nr 11
W największym okręgu wyborczym w województwie łódzkim do sejmu zostanie wybranych aż 12 przedstawicieli. Tutaj na kandydatów głosują mieszkańcy powiatów sieradzkiego, zduńskowolskiego, łaskiego, wieluńskiego czy wieruszowskiego ale i zgierskiego, kutnowskiego, czy łęczyckiego.
- Joanna Lichocka – poseł na sejm VIII i IX kadencji; od 2016 roku jest członkiem Rady Mediów Narodowych; absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim; przed karierą polityczną pracowała jako dziennikarz, debiutując w 1991 roku na łamach „Tygodnika Solidarność”’ współpracowała też z „Życiem Warszawy” i „Teleexpressem”. Od 1994 roku prowadziła również programy informacyjne i publicystyczne w telewizji Polsat; odeszła ze stacji w proteście po powołaniu na szefa programów informacyjnych Dariusza Szymczychy, lewicowego dziennikarza „Trybuny”.
- Krzysztof Ciebiada – samorządowiec i przedsiębiorca; w latach 2015-2019 był wiceprzewodniczącym wojewódzkiego sejmiku łódzkiego; w 2019 został posłem VIII kadencji sejmu; z Prawem i Sprawiedliwością związany jest od 2008 roku.
- Tadeusz Woźniak (Suwerenna Polska)– urodzony w Kutnie polityk w 1981 roku kierował uczelnianą komisją koordynacyjną Niezależnego Zrzeszenia Studentów przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie; zasiada w poselskich ławach od 2005 roku, gdy został wybrany na posła V kadencji sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości.
- Marcin Przydacz – rodowity wielunianin; polski adwokat i urzędnik państwowy; od 2019 do 2023 roku był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; w 2023 roku został powołany na stanowisko szefa biura polityki zagranicznej w Kancelarii Prezydenta RP.
- Piotr Polak – rolnik, samorządowiec i polityk urodzony w Grabince w gminie Zadzim; po ukończeniu studiów z mechanizacji rolnictwa zajął się prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego; od 1994 roku zasiadał w radzie gminy Zadzim, a od 2006 roku był radnym powiatu poddębickiego; w latach 2006-2007 był też starostą powiatowym w Poddębicach; w 2007 roku został posłem VI kadencji sejmu; następnie był ponownie wybierany na posła VII, VIII i IX kadencji;
- Paweł Rychlik – urodzony w 1986 roku w Wieluniu polityk ukończył studia farmaceutyczne w Poznaniu; posłem został w 2018 roku, gdy przyjął mandat po tym, jak Grzegorz Schreiber został marszałkiem województwa łódzkiego; w wyborach do sejmu w 2019 roku uzyskał reelekcję, gromadząc ponad 25 tysięcy głosów;
- Alicja Antczak – lokalny działacz Prawa i Sprawiedliwości w województwie łódzkim. Jest skarbnikiem komitetu terenowego partii, który obejmuje okręg: Sieradz, gminę Głowno oraz powiat zgierski.
- Marek Matuszewski – polski polityk i przedsiębiorca; wybierany na posła nieprzerwanie od 2005 roku; ukończył Technikum Samochodowe w Łodzi w 1988 roku a następnie prowadził własną działalność jako współwłaściciel dwóch stacji benzynowych; w latach 1994–1998 był radnym Zgierza, później przez cztery lata zasiadał w radzie powiatu zgierskiego; od 2002 do 2005 przewodniczył zgierskiej radzie miejskiej; należał do Ruchu Społecznego AWS, a w 2002 roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości; w ostatnich wyborach parlamentarnych otrzymał reelekcję – na jego kandydaturę w okręgu 11 zagłosowały 13 392 osoby.
- Rzymkowski Tomasz – polski prawnik i polityk; od 2021 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; prawo ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie również doktoryzował się broniąc pracę Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej w świetle przepisów ustawy konstytucyjnej z dnia 23 kwietnia 1935 roku na tle modeli ustrojowych innych państw. Będąc członkiem Ruchu Narodowego w wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do sejmu w okręgu sieradzkim z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15, zorganizowanego przez Pawła Kukiza. Dostał się do sejmu gromadząc 11977 głosów; na początku 2017 roku wstąpił do Unii Polityki Realnej i po kilku miesiącach został wiceprzewodniczącym tej partii; w 2019 roku po nieudanym starcie w wyborach do Parlamentu Europejskiego, przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości; w wyborach do polskiego parlamentu został wybrany na posła startując już list PiS.
- Marlena Sagan
- Wieczorek Iwona
- Sylwia Bartczak
- Iwona Teresa Woźniak
- Ewelina Cegiełka
- Bożena Kraska
- Michał Krzak
- Beata Przybylska
- Maciej Kania
- Kazimiera Gotkowicz
- Robert Szczepaniak
- Grażyna Żurawska
- Jolanta Śmiałek
- Mateusz Barwaśny
- Waldemar Wojciechowski