Joanna Bator gościem na UŁ. Łódzkie wykłady z poetyki
Prelegentką tegorocznej odsłony cyklu “Łódzkie wykłady z poetyki” będzie Joanna Bator – poczytna, wielokrotnie nagradzana pisarka, publicystka, antropolożka kultury, niegdyś wykładowczyni akademicka.
W latach 1999–2008 Joanna Bator pracowała jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, w latach 2007–2011 wykładała również w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych i kilku innych warszawskich uczelniach. W tym czasie przebywała na stypendiach w Middlesex University w Londynie, dwukrotnie w New School for Social Research w Nowym Jorku i trzykrotnie w Tokio. Pisała felietony i eseje w prasie polskiej i polonijnej – zawsze jako „wolny strzelec”. Jurorka międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego w latach 2012–2014.
Czytaj także: 12 marca miała się rozpocząć punktowa naprawa nawierzchni na Boya-Żeleńskiego. Na razie jej stan się nie polepszył
Od 2011 Joanna Bator nie jest związana z żadną instytucją naukową i poświęca się głównie pisaniu. Pierwsza powieść, Piaskowa Góra, przyniosła jej sukces w Polsce i za granicą, który ugruntowała następna – Chmurdalia. Jej kolejna powieść Ciemno, prawie noc ukazała się w 2012 i została nagrodzona Nagrodą Literacką „Nike”, Nagrodą Wydawców i Nagrodą im. Beaty Pawlak (2005), Nagrodą Literacką Hermana Hessego (2018). Odznaczono ją ponadto Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2015). Utwory Joanny Bator od lat tłumaczone są na języki obce, stają się też materiałem badawczym dla teoretyków – nie tylko literatury.
Podczas trzech spotkań “Łódzkie wykłady z poetyki” na Wydziale Filologicznym UŁ pisarka będzie mówić o procesie twórczym. Jej „autobiograficzne studium przypadku egzystencjalno-literackiego” zostało podzielone tematycznie:
- 14 marca: Strona wyobraźni
- 11 kwietnia: Strona współczucia i buntu
- 23 maja: Strona troski
Spotkania z Joanną Bator mają charakter otwarty. Organizatorzy przewidują 45-minutowe wystąpienia artystki, po których nastąpią 30-minutowe dyskusje z moderatorkami oraz z publicznością, która będzie miała możliwość zadawania pytań.
W role prowadzących wcielą się: Marta Zdanowska z Domu Literatury w Łodzi oraz dr Izabella Adamczewska-Baranowska i dr Angelika Siniarska-Tuszyńska.
“Łódzkie wykłady z poetyki” nie po raz pierwszy
Idea wydarzenia „Łódzkie wykłady z poetyki” ma swój początek w marcu 2018 roku. Właśnie wtedy w murach gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytet Łódzki gościł Olgę Tokarczuk, która zadebiutowała w 1979 na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 wydaną wówczas Podróżą ludzi Księgi. Książka uzyskała nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Publikowała m.in. w „Mandragorze”. W latach 1997–2000 była stałą współpracowniczką czasopisma „Charaktery”, pisząc eseje. Później powstały m.in. książki: Bieguni, Księgi Jakubowe czy Empuzjon.
Późniejsza laureatka literackiej Nagrody Nobla wygłosiła na UŁ trzy wykłady, których zapis znalazł się w „Czułym narratorze” – pierwszej książce prozaiczki wydanej po otrzymaniu prestiżowego wyróżnienia od Akademii Szwedzkiej.
Przerwa w pandemii, ale po niej powrót
Pandemia spowodowała przerwę w organizowaniu wydarzenia, ale po koronawirusie w 2022 roku UŁ ponownie zorganizował “Łódzkie wykłady z poetyki”. Wtedy to gośćmi zostali Andrzej Stasiuk i Monika Sznajderman, którzy podczas trzech spotkań ze słuchaczami poruszali m.in. kwestie pamięci w odniesieniu do własnego życia i twórczości.
Andrzej Stasiuk to polski prozaik, poeta, dramaturg, eseista, publicysta i wydawca. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1995), Nagrody Literackiej „Nike” (2005) i Nagrody Literackiej Gdynia (2010).
Monika Sznajderman to z kolei polska antropolożka kultury, wydawczyni i pisarka, która prowadzi Wydawnictwo Czarne i jest dwukrotną finalistką Nagrody Literackiej „Nike”: w 2017 za książkę Fałszerze pieprzu oraz w 2020 za Pusty las.
Mariusz Szczygieł o reportażu
Ubiegłorocznym gościem cyklu “Łódzkie wykłady z poetyki” był z kolei Mariusz Szczygieł, polski dziennikarz, reportażysta, pisarz i wykładowca akademicki. Założyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Reportażu, w ramach której wraz z Wojciechem Tochmanem założył Wydawnictwo Dowody na Istnienie. Jego książki przetłumaczono na języki: angielski, czeski, estoński, hebrajski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, rumuński, słowacki, słoweński, ukraiński, węgierski, włoski.
W przeszłości laureat Nagrody Literackiej Nike (2019) oraz zwycięzca nagrody Grand Press (2013). Wykłady skupiały się wokół sztuki pisania reportażu. Mariusz Szczygieł opowiadał też o różnicach między Polakami a Czechami, nawiązując do swojej twórczości i nagradzanych książek, w których opisywał naszych południowych sąsiadów.