Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i czujności w związku z nieprawdziwymi informacjami, czyli tzw. fake newsami.
Najważniejsze by poddać takie wiadomości, jak fake newsy, weryfikacji. – Taka weryfikacja to proces analizy i sprawdzania informacji prowadzony tak naprawdę w celu określenia rzetelności i prawdziwości. Możemy to zrobić my na własną rękę, czyli troszeczkę poszukać, przewertować Internet celem potwierdzenia. Są również organizacje, które się tym zajmują i mają za zadanie przede wszystkim przeanalizować te treści z różnego punktu widzenia, potwierdzić ich prawdziwość – uczula podkomisarz Adam Dembiński z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Funkcjonariusz zwraca uwagę, by w takich przypadkach sprawdzać przede wszystkim źródło pochodzenia takich nieprawdziwych informacji.
– Zanim podzielimy się jakąś wiadomością, sprawdźmy, czy pochodzi ona z zaufanego źródła, nie polegajmy tylko na jednym źródle informacji. Zwróćmy uwagę na pewno na język i ton artykułu. Fake newsy często są pisane w sensacyjny sposób, używają silnych emocji, mogą nam się wydawać przesadzone lub mają na celu wywołanie kontrowersji – dodaje Dembiński.
W ostatnim czasie, od dwóch tygodni, w mediach społecznościowych krążyła nieprawdziwa informacja o zaginięciu młodych kobiet na terenie Łodzi. Jedna z nich miała zostać odnaleziona martwa w Zgierzu.
W związku z rozsyłaniem, rozpowszechnianiem i tworzeniem takich informacji, jak fake newsy, autorowi może grozić od 6 miesięcy do nawet 8 lat pozbawienia wolności.