Bezpieczna droga do szkoły
W poniedziałek (4 września) dzieci wrócą do szkół i rozpocznie się nowy rok szkolny. W związku z tym, do końca września w Łodzi trwać będzie akcja policyjna “Bezpieczna droga do szkoły”. W pobliżu szkół i przedszkoli można spodziewać się większego ruchu samochodów i pieszych. Skierowane zostaną tam policyjne patrole. Już dzisiaj o większą ostrożność w okolicach szkół apeluje do kierowców asp. Aneta Błędniak-Kałka z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
– Łódzka policja wraz z zarządcami dróg przeprowadziła lustrację w rejonach szkół. Odwiedziliśmy ponad 850 miejsc, ujawniono 195 nieprawidłowości. Te nieprawidłowości polegały przede wszystkim na przycięciu roślinności, która zasłaniała znaki, na wymianie nieczytelnych znaków i oczywiście na odmalowaniu oraz odświeżeniu poziomego oznakowania. W te pierwsze dni szkolne w okolicach szkół i w szkołach funkcjonariusze policji będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będą zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w zachowaniu, by droga do i ze szkoły była bezpieczna – tłumaczy policjantka.
Dyrektorzy placówek oświatowych także mają swoje zadania w kontekście bezpieczeństwa.
– Ten etap, w którym mamy do czynienia z planowaniem przez dyrektora roku szkolnego, powinien w dziedzinie wychowawczej zawierać właśnie spotkania z policją, strażą miejską, prokuraturą. Te elementy później pomagają młodym ludziom poznać prawo, dowiedzieć się wielu rzeczy. To jest niezwykle ważny temat, tym bardziej, że zmieniają się podstawy programowe przedmiotu technika i nacisk na bezpieczeństwo, kładziony podczas tych lekcji, będzie dużo większy – mówi kurator.
Ważnym aspektem jest również to, by pamiętać o obowiązującym prawie i przestrzegać przepisów.
– Apel do rodziców, aby dzieci, które ukończą 10. rok życia, przystępowały do egzaminów na kartę rowerową. Przepisy się zmieniły. Tego typu uprawnienia pozwalają nam również korzystać z hulajnogi elektrycznej, co jest bardzo popularne, a poruszanie się hulajnogą elektryczną, gdy skończymy 10 lat, niestety jest traktowane, jak jazda bez uprawnień. Dlatego gorący apel, żeby właśnie te dzieci zdobywały to swoje pierwsze prawo jazdy. Wtedy na pewno będą bezpieczne – podkreśla Bohdan Łabecki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.
Telefon ma dzisiaj właściwie każdy. Ważne, by pamiętać, że może być pomocny także w sytuacjach kryzysowych.
– Wasi rodzice, wasi nauczyciele wiedzą, że bardzo często wychodzicie gdzieś sami. Sami idziecie do szkoły, sami jeździcie na zajęcia pozalekcyjne. Ja wam chcę powiedzieć jedną rzecz. Jeżeli będziecie świadkiem jakiegoś zdarzenia albo niebezpieczeństwa, nie jesteście sami. Nawet jeżeli nie bierzecie udziału w żadnej sytuacji zagrażającej waszemu życiu, a jesteście świadkami takiej albo nie wiecie, czy ona taką jest, ale macie takie podejrzenia – zadzwońcie do nas. Będzie nas dwójka, będę ja i moi koledzy, koleżanki, którzy powiedzą wam jak się zachować, jak niebezpieczeństwa uniknąć. Co więcej, w międzyczasie powiadomimy odpowiednie służby, bo to się dzieje równolegle – wyjaśnia Piotr Filipiak z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi.
Akcja “Bezpieczna droga do szkoły” to także spotkania z młodzieżą podczas lekcji, na których policjanci będą edukować dzieci o tym, jak zachować bezpieczeństwo na drogach czy w internecie.