Głosowanie za granicą
Kto, kiedy i na jakich zasadach może głosować za granicą? Gdzie zostały utworzone obwody głosowania? Jak za granicą zostać wpisanym do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Czytaj także: Wybory 2023: Jak głosować i kiedy głos będzie ważny?
Niezależnie od tego, czy pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, można przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.
Prawo wybierania w obwodzie utworzonym za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu ma obywatel polski, który:
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
- nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu,
- nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Wyborcy przebywający czasowo za granicą będą mogli zagłosować w obwodach głosowania utworzonych za granicą wyłącznie osobiście.
Głosowanie za granicą. Jak znaleźć obwód wyborczy?
Listę obwodów do głosowania można znaleźć w aktualnym rozporządzeniu ministra spraw zagranicznych.
Dopisanie do spisu wyborców. Głosowanie za granicą
Konsulaty nie prowadzą stałego rejestru wyborców, dlatego osoby zamierzające wziąć udział w wyborach, zobowiązane są zgłosić się do spisu wyborców sporządzanego przez właściwego terytorialnie konsula.
Można to zrobić na kilka sposobów:
- ustnie,
- pisemnie,
- telefonicznie,
- telegraficznie,
- telefaksem
- w formie elektronicznej – dzięki uruchomionemu przez MSZ elektronicznemu systemowi rejestracji e-wybory .
W zgłoszeniu należy zawrzeć:
- nazwisko i imię (imiona),
- imię ojca,
- datę urodzenia,
- numer ewidencyjny PESEL,
- adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
- adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców (w odniesieniu do osób przebywających czasowo za granicą),
- numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu (w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, w miejsce numeru ważnego polskiego paszportu można podać numer ważnego dowodu osobistego).
Głosowanie za granicą – odpowiedni wniosek do dopisania do listy wyborców należy złożyć do 10 października 2023 roku.
Głosowanie za granicą. Jak uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?
Jeśli zmienisz miejsce pobytu przed dniem głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzymasz, na podstawie zgłoszonego wniosku, zaświadczenie o prawie do głosowania, które wyda urząd gminy lub właściwy konsul albo kapitan statku.
Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możesz zgłosić pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej w urzędzie gminy (konsulacie lub na polskim statku morskim), w której będziesz ujęty w spisie wyborców do 12 października 2023 roku.
Zaświadczenie odbiera się za pokwitowaniem osobiście lub przez upoważnioną pisemnie osobę. W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może wysłać wyborcy zaświadczenie za zwrotnym pokwitowaniem odbioru.
Bliższe informacje dostępne są na stronach internetowych polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.
Pamiętaj, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania. W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca stałego zamieszkania.