Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa
Wielki Piątek w Kościele to wspomnienie i uobecnienie męki i śmierci Chrystusa na krzyżu. Kościół dziś – zgodnie ze starożytną tradycją – nie sprawuje mszy świętej.
Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej upamiętnia wydarzenia z życia Jezusa od pojmania Go w ogrodzie Getsemani, aż do Jego śmierci na krzyżu. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja krzyża.
Czytaj także: Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Rozmowa z abp. Grzegorzem Rysiem
Podczas wieczornej liturgii czyta się opis Męki Pańskiej według świętego Jana. Zasłonięty fioletowym suknem krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona krzyża i śpiewa trzykrotnie: “Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Po liturgii krzyż zostaje w dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele.
Wielki Piątek – nabożeństwa Drogi Krzyżowej
W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W wielu kościołach rozpoczyna się ono o godzinie 15, bo według Ewangelii w tej godzinie Jezus zmarł na Krzyżu.
Posłuchaj rozmowy z ojcem Krzysztofem Sikorą z Misjonarzy:
W programie Radia Łódź od godz. 21.05 retransmisja Liturgii Męki Pańskiej z Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus prowadzonego przez Ojców Jezuitów.