Twierdza ŁKS Łódź niezdobyta od 18 spotkań
Piłkarze ŁKS-u Łódź w tym sezonie punktują wyłącznie przed własną publicznością. Na Stadionie Króla rozegrali dotąd dwa spotkania i dwa razy wygrali. Przy al. Unii poległy:
Podopieczni trenera Kazimierza Moskala liczą, że w piątkowy (1 września) wieczór twierdza ŁKS Łódź nie zostanie zdobyta, a Warta Poznań opuści stolicę województwa łódzkiego „na tarczy”. Powodów do optymizmu jest kilka.
Po pierwsze, twierdza ŁKS Łódź nie została zdobyta od 16 lipca 2022 roku. Lepsi od gospodarzy okazali się wówczas piłkarze GKS-u Katowice. Wspomniane spotkanie zostało rozegrane na inaugurację sezonu 2022/23 w Fortuna 1. Lidze.
Od tego czasu biało-czerwono-biali rozegrali przy al. Unii kolejnych 18 spotkań. Wygrali 15 z nich, 3 zakończyły się remisami.
Warto przeczytać
Warta i jej problemy wyjazdowe
Z kolei najbliższy rywal beniaminka, czyli Warta Poznań, po raz ostatni cieszyła się z kompletu punktów wywalczonego na wyjeździe blisko 6 miesięcy temu. 4 marca 2023 roku ekipa trenera Dawida Szulczka wygrała… przy al. Piłsudskiego z Widzewem (2:0).
Być może poznaniakom służy łódzki klimat. Złośliwi mogliby jednak stwierdzić, że pokonać czerwono-biało-czerwonych na wiosnę to żadna sztuka. Tak czy inaczej, po wizycie w stolicy województwa łódzkiego Warta rozegrała w delegacji kolejnych 8 meczów – przegrała 6, zremisowała 2.
Warto zwrócić uwagę, że jeden podział punktów miał miejsce w bieżącym sezonie ekstraklasy. Drużyna z Wielkopolski zdołała urwać „oczko” Rakowowi (2:2). W swoim drugim wyjazdowym meczu – z Radomiakiem – warciarze również strzelili dwa gole, ale i stracili trzy. Wyjazdowa średnia poznaniaków to strzelone dwa gole – jest to sygnał ostrzegawczy dla defensorów ŁKS-u. Najskuteczniejszym zawodnikiem z Poznania jest Kajetan Szmyt. Młodzieżowiec ma na swoim koncie 3 gole – wszystkie bramki zdobył po rzutach karnych.
Warto również zwrócić uwagę na Dario Vizingera. Nowy napastnik poznaniaków brał czynny udział w dwóch akcjach bramkowych Warty – obu na wyjazdach.
Kącik historyczny
ŁKS Łódź z Wartą Poznań znają się od ponad 100 lat – dokładnie od 1921 roku. Od tego czasu na różnych poziomach rozgrywek obie ekipy rywalizowały ze sobą 42 razy – 19 spotkań wygrali poznaniacy, 13 łodzianie, a 10 zakończyło się remisem.
Co ciekawe, na rywalizację łódzko-poznańską w ekstraklasie czekamy aż 28 lat. Na tym poziomie po raz ostatni warciarze gościli przy al. Unii w sezonie 1994/95. Przegrali 0:2, a gole dla gospodarzy strzelali Grzegorz Krysiak i Marek Chojnacki.
Jeśli chodzi o ostatnie łódzkie spotkanie (bez podziału na ligi), to takowe miało miejsce 16 marca 2009 roku. Szkoleniowcem ŁKS-u był wówczas… Kazimierz Moskal. Jego podopieczni wygrali 3:0, a do bramki trafiali: Rafał Kujawa, Lukas Bielak i Łukasz Sekulski. Spotkanie dobrze pamięta dwóch ełkaesiaków wciąż reprezentujących biało-czerwono-białe barwy – Michał Kołba i Dani Ramirez.
A jeżeli chodzi o ostatnie zwycięstwo Warty na ŁKS-ie – miało miejsce 2 września 2012 roku. Oba zespoły występowały wówczas w Nice 1. Lidze.
W piątkowy (1 września) wieczór na stadionie przy al. Unii zapowiadają się duże emocje. Tym bardziej że ŁKS Łódź i Warta Poznań potrzebują punktów, jak kania dżdżu. Po pięciu sześciu seriach mają na swoim koncie po sześć „oczek” – zajmują kolejno 15. i 13. miejsce. Znajdują się blisko tzw. czerwonej strefy, mają zaledwie punkt przewagi nad Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze.
I taki to był weekend! 🥰 pic.twitter.com/Ong7qcFXZ8
— PKO BP Ekstraklasa (@_Ekstraklasa_) August 27, 2023
Wiadomo, że w zespole gospodarzy zabraknie Jakuba Letniowskiego i Adriana Małachowskiego, ponieważ obaj pauzują za kartki. Takiego problemu nie ma natomiast trener Dawid Szulczek. Sędzią głównym spotkania będzie Paweł Raczkowski z Warszawy.
Obrona twierdzy w Radiu Łódź
Piątkowe spotkanie ŁKS Łódź – Warta Poznań będzie można śledzić za pośrednictwem Radia Łódź. Po godz. 17.00 rozpocznie się magazyn „Strefa Kibica Extra”. Po godz. 18.00 relacja na żywo z przerwami na serwisy informacyjne.

Mecz bez przerw będzie dostępny do słuchania w naszym kanale internetowym oraz DAB+. Na stronie internetowej przeprowadzimy tradycyjną relację tekstową.