Telemedycyna w Matce Polce
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wdraża telemedyczny plan z dziedziny kardiologii. Pacjenci z chorym sercem mogą zgłaszać się do projektu, który ma za zadanie odciążyć przychodnie pierwszego kontaktu.
Telemedycyna w Matce pozwala lekarzom kontrolować stan zdrowia chorych z ich domu. Pacjenci otrzymają wagę i ciśnieniomierz oraz wytyczne zdrowotne. Prof. Dariusz Trzmielak, z-ca dyrektora ds. naukowych w ICZMP, ma nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się wydłużyć życie chorych na niewydolność serca.
Chodzi o to, by zwiększyć dostępność usług medycznych i skrócić dostępność lekarza do pacjenta i odwrotnie. Pozwala to również na obniżenie kosztów. Poprzez usługi telemedyczne zwiększamy standard jakości wysoko wyspecjalizowanych usług medycznych w naszym Instytucie. Mówimy o pacjentach, którzy są przewlekle chorzy – dodaje.
Duży komfort psychiczny
Udział w projekcie bierze m.in. Katarzyna Krakowska, pacjentka ze stwierdzoną niewydolnością serca. Jak mówi, to duży komfort psychiczny. – Dzięki temu projektowi być może szybciej i bardziej efektywnie będziemy mogli docierać do lekarzy w niespodziewanych przypadkach. Naprawdę nie wiem, co się może wydarzyć jeszcze przy tej chorobie. W tej chwili czuję się zaopiekowana i bezpieczna. Uczestnictwo w tym projekcie służy nauce, ma wypracować pewne modele, które w przyszłości pomogą lekarzom reagować w bardzo szybki sposób – dodaje.
Problemy kardiologiczne to druga najczęstsza przyczyna zgonu Polaków. Do projektu „Kardiologiczna przewaga” nadal mogą zgłaszać się pacjenci z chorobami serca. Projekt realizowany jest z funduszy norweskich.