Uniejów i Spycimierz przykładem dla innych
– To bardzo ważna chwila dla samorządu i miejscowej parafii. To ukoronowanie wszystkich działań, które miały miejsce przez wiele lat. Przy okazji pokazaliśmy samorządom i małym organizacjom lub stowarzyszeniom, że jest możliwość skutecznego ubiegania się o wpis na listę UNESCO – mówi burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.
Zgodnie ze źródłami pisanymi, tradycja układania kwietnych dywanów w Spycimierzu ma ponad 200 lat. Biorąc pod uwagę przekaz ustny, tradycja może być jeszcze starsza.
Podczas spotkania zaprezentowano wizualizacje średniowiecznego grodu i grodziska. Można było wysłuchać prelekcji i obejrzeć archiwalne zdjęcia.
Tradycja układania kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu pod Uniejowem została wpisana na listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO w 2021 roku. Decyzja została ogłoszona podczas 16. Sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO w Paryżu.
Czym jest Lista Reprezentatywna Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości?
Lista Reprezentatywna Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości jest wykazem praktyk i zjawisk z całego świata, które pomagają ukazać różnorodność dziedzictwa niematerialnego i podnieść świadomość na temat jego znaczenia.
Niematerialne dziedzictwo kulturowe oznacza praktyki, wyobrażenia, przekazy, wiedzę i umiejętności, jak również związane z nimi instrumenty, przedmioty, artefakty i przestrzeń kulturową, które wspólnoty, grupy i w niektórych przypadkach, jednostki uznają za część własnego dziedzictwa kulturowego.