Ministerstwo kupi dwie działki od miasta pod siedzibę Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Terroryzmu w Łodzi
Klaruje się sprawa siedziby Muzeum Dzieci Polskich – Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi. Jak mówił w rozmowie z Radiem Łódź minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, resort planuje zakupić dwa budynki, które znajdują się na terenie dawnego obozu dla dzieci. Zaznaczył również że osiągnięto porozumienie z miastem.
– Miasto wniesie dwie działki, które umożliwią z jednej strony dogodny dojazd do muzeum. Z drugiej strony na jednej z tych działek, które miasto by wniosło, w drugim etapie moglibyśmy zbudować nieco większe pomieszczenia ekspozycyjne dla muzeum. W ten sposób szybciej wystartujemy z muzeum na terenie historycznym obozu na Przemysłowej – tłumaczył minister Piotr Gliński.
Posłuchaj:
W Niemieckim nazistowskim obozie dla polskich dzieci przy Przemysłowej śmierć poniosło niemal 200 dzieci, a w sumie przetrzymywano w nim od 2 do ponad 3 tysięcy dzieci.
Porozumienie Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego
Dzisiaj natomiast Muzeum Dzieci Polskich w Łodzi i Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zawarły porozumienie, które przewiduje propagowanie wiedzy na temat tragicznego losu ofiar więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym dla polskich dzieci przy Przemysłowej w Łodzi. To bardzo ważny krok w budowaniu wiedzy, podkreśla dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego Iwona Wieczorek.
– Dzisiejsze porozumienie na pewno będzie służyło temu by krzewić wiedzę na temat martyrologii dzieci polskich podczas drugiej wojny światowej, ale również budowaniu postaw patriotycznych wśród dzieci, młodzieży oraz lokalnych społeczności – mówi Iwona Wieczorek.
Posłuchaj:
Wynikiem współpracy mają być konferencje, seminaria i warsztaty służące pogłębianiu więzi międzypokoleniowych.