“Ślad pamięciowy” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Ekspozycja “Ślad pamięciowy” składa się z fotografii przedstawiających Polaków represjonowanych w XX w. Przez wiele lat ludzie ci byli wymazani w historii polski i bali się mówić o swojej przeszłości – opowiada dr hab. Izabela Łapińska, autorka wystawy.
– Na plakatach twarze są zamazane, ponieważ przez wiele lat te osoby były wymazane z historii Polski. Nie mówiły o swojej przeszłości, bo bały się o tym rozmawiać. Stąd też część fotografii jest umieszczona na podłodze, ponieważ tak samo ich przeszłości i życiorysy były deptane. Są to osoby represjonowane przez różne reżimy, również po drugiej wojnie światowej. Ci ludzie byli represjonowani tylko dlatego, że byli Polakami – mówi autorka wystawy, dr hab. Izabela Łapińska.
Trafili na Sybir tylko dlatego, że byli Polakami
Podczas pokazu zdjęć emitowano nagranie, w którym zeznania czytały dzieci.
– Wywieziono mnie na Sybir, za to tylko, że byliśmy Polakami. Nikt nie wiedział, jak długo to potrwa. Całe sześć lat – głód, głód i jeszcze raz głód. To była walka o przeżycie. Przeszedłem to. Powiedzieli nam, że dożywotnio nas wywożą. Hart, wytrwałość, solidność. Tego nauczyła mnie Syberia – czyta chłopiec.
Część osób biorących udział w projekcie odeszła
Projekt “Ślad pamięciowy” powstał dwa lata temu. Do tego czasu, część osób ze zdjęć, niestety odeszła.
– Dla mnie ten projekt wcale nie jest smutny wbrew pozorom, dlatego, że każda z tych osób przeżyła piekło oraz ogromne cierpienia, fizyczne i psychiczne. Wszyscy Ci ludzie są pełni energii, optymizmu i siły. To daje nam, późniejszym, młodszym pokoleniom taką nadzieję, że człowiek jest w stanie wszystko przetrwać, jeśli ma ideały czy wartości. To tylko kwestia hartu ducha, wytrwałości, solidności i odwagi, żeby ze wszystkimi problemami życiowymi sobie poradzić – podkreśla autorka wystawy.
Posłuchaj:
Wystawę można oglądać do 8 grudnia. Potem fotografie będą eksponowane w Muzeum Kresów w Lubaczowie i Muzeum Sybiru w Białymstoku.