Pomoc medyczna działa na podobnych zasadach, jak poradnie POZ
Do poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej należy się zgłaszać do godz. 8 rano we wtorek (2 kwietnia).
– Nocna i świąteczna pomoc działa na podobnych zasadach, jak poradnie POZ. W tych placówkach dyżurują lekarze i pielęgniarki, mogą udzielić nam pomocy zarówno w samej poradni, jak i telefonicznie, a także w przypadkach, które są medycznie uzasadnione w naszym miejscu zamieszkania albo pobytu. Wtedy, kiedy na przykład przyjedziemy do kogoś z wizytą. Z pomocy lekarza i pielęgniarki korzystamy w takich samych sytuacjach, w których normalnie poszlibyśmy do poradni lekarza pierwszego kontaktu – tłumaczy Anna Leder z łódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Posłuchaj:
29 placówek pomocy nocnej i świątecznej w Łódzkiem
W województwie łódzkim jest 29 placówek nocnej i świątecznej pomocy medycznej – 7 z nich w Łodzi. Chorzy czy osoby z urazami w stanie zagrożenia życia i zdrowia mogą zgłaszać się do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i na Izby Przyjęć.
– Pamiętajmy jednak, że są to miejsca, gdzie przede wszystkim pomoc udzielana jest tym osobom, które znajdują się w stanie zagrożenia życia. Pamiętajmy, że szpitalny oddział ratunkowy i izba przyjęć to nie są miejsca, gdzie leczymy banalne przeziębienie czy pogorszenie dotychczasowych objawów choroby przewlekłej – podkreśla Anna Leder.
Posłuchaj:
W nagłych wypadkach można skorzystać z pomocy zespołów ratownictwa medycznego – dzwoniąc pod numer 112 lub 999.
Wszystkie informacje na temat pomocy medycznej podczas świąt – można uzyskać dzwoniąc pod bezpłatny numer infolinii NFZ-etu: 800 190 590 – czynny całą dobę.