Otwarto Pasaż Chavy Rosenfarb
W uroczystości wzięły udział dzieci Chavy i rodzina, w sumie około 20 osób, które przyjechały z różnych stron świata.
– Cieszymy się, że bardzo duża grupa rodzinna, 20 osób przyjechało z różnych krajów, mogło wziąć udział w tej uroczystości. Rada Miejska też się postarała, bo nie tylko uhonorowała rokiem Chavy Rosenfarb cały rok 2023, ale znalazłam miejsce i zdążyliśmy na te uroczystości – mówi Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Posłuchaj:
Inicjatywa Łódzkiego Szlaku Kobiet
W 2016 roku kiedy pojawiła się inicjatywa Łódzkiego Szlaku Kobiet nadania jednej z łódzkich ulic imienia Chavy Rosenfarb mało kto wiedziałam kim jest ta wybitna postać mówi Ewa Kamińska-Bużałek.
– Ten pomysł, który kiedyś wydawał się zupełnie niemożliwy do zrealizowania, został zrealizowany. Mamy w centrum miasta pasaż upamiętniający kobietę, Żydówkę. Jest to pasaż, który przypomina nam, że właśnie również kobiety, również społeczność żydowska, tworzyły nasze miasto i że to jest ważna część jego tożsamości. Dla nas jest szczególnie ważne, że to jest właśnie Śródmieście, że to nie jest jakieś miejsce na obrzeżach. To też pokazuje istotność tej postaci dla kultury, dla tożsamości Łodzi – zaznacza Ewa Kamińska-Bużałek.
Posłuchaj:
Rok 2023 to rok Chavy Rosenfarb w Łodzi, żydowskiej poetki i pisarki, która przeżyła Getto i dwa obozy koncentracyjne. Jej monumentalne „Drzewo życia” przetłumaczone na język polski dzięki staraniom Centrum Dialogu to najobszerniejsza literatura poświęcona Łodzi.
Pasaż Chawy Rosenfarb łączy Wigencję czyli nową siedzibę Teatru Pinokio z ul. Roosevelta.