O odbiorze filmów przez młodego widza podczas 33. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej
Klasowe wyjście do kina nie powinno być traktowane jako „zabieracz czasu”. Budowanie więzi między uczniami i poznawanie świata z dużego ekranu jest dużą wartością dla młodych ludzi, przekonuje nauczycielka z Gliwic Elżbieta Piotrowicz.
– Film w edukacji to jest kwestia jakiegoś wspólnego przeżywania. Sami mówią często, że stosunkowo rzadko wychodzą do kina i to jest prawda. Jeżeli w tym kina tak przeżywają coś takiego dobrego, że stwierdzają, że będą wracać, więc wydaje mi się, że to jest coś, co działa wtedy, kiedy się dzieje, a nie wtedy, kiedy się o tym mówi – podkreśla Elżbieta Piotrowicz.
Posłuchaj:
Raczej oglądają niż czytają
Uczestnicy 33. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej dyskutują między innymi o tym, jak młodzi ludzie odbierają filmy o różnej tematyce. Nie sposób zapomnieć o Internecie, mówi kierownik katedry filmów i mediów audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego Piotr Sitarski.
– Media audiowizualne są pewną rzeczywistością, w której młodzi ludzie żyją i nad tym też się zastanawiamy, w jaki sposób edukacja powinna zmierzyć się z tym faktem, że młodzi ludzie raczej oglądają niż czytają. Jeśli oglądają, to oglądają raczej krótkie formy niż długie, to są ogromne wyzwania – przyznaje Piotr Sitarski.
Posłuchaj:
Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis”, w partnerstwie z miastem Uniejów.