„Panama – zachwycająca różnorodność”
Blisko 30 paneli informacyjnych z fotografiami zwierząt i roślin, a także miejsc, obiektów i motywów charakterystycznych dla kultury i rozwoju Panamy, jak również kilkanaście tradycyjnych wyrobów tekstylnych („molas”) tworzą całość prezentującą niezwykle bogaty pejzaż społeczny i naturalny kraju, który uzyskał niepodległość nieco ponad 200 lat temu.
Czytaj także: Obiad Wielkanocny dla cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego
Wystawa, którą organizują Uniwersytet Łódzki, Biblioteka UŁ oraz Ambasada Republiki Panamy w Polsce, prezentuje m.in. różnorodność biologiczną, etniczną i kulturową, jaką Panama przez ponad dwa wieki utrzymywała i rozwijała. Obrazy pełne żywych barw i wyrazistych struktur uzupełniają fotografie oraz plansze informacyjne, które przedstawiają ścieżkę rozwoju kraju (w tym jedną z najważniejszych inwestycji – Kanał Panamski), a także jego potencjał turystyczny i gospodarczy.
To połączenie przyrody z kulturą.
– Takim krajem jest właśnie Panama, która łączy obie Ameryki pod względem różnorodności przyrodniczej i jest wyjątkowym krajem, ale również stanowi bardzo ważny aktualnie szlak migracyjny dla ludzi przemieszczających się z Ameryki Południowej do Ameryki Północnej. My, badacze z Wydziału Biologii Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzimy badania na różnych obszarach tropikalnych i chcemy otworzyć kolejne okno na współpracę międzynarodową – mówi dr dr Izabela Stachowicz z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Posłuchaj:
Ekspozycja obejmuje również 10 oryginalnych „molas”, czyli tradycyjnych wyrobów tekstylnych tworzonych z wielu warstw tkaniny. „Molas” przedstawiają zwierzęta, figury geometryczne, motywy roślinne i kwiatowe czy też krajobrazy.
Ambasador Republiki Panamy na otwarciu wystawy
W oficjalnym otwarciu wystawy wziął udział ambasador Republiki Panamskiej w Polsce Javier Bonagasa de Gracia, który podkreślał, że relacje Polski i Panamy są na dobrym poziomie.
Co prawda Panama jest daleko, ale są to dobre relacje, ponieważ w tym roku obchodzimy 90. rocznicę stosunków między Polską i Panamą, więc upłynęło już prawie 100 lat i były to czasy, kiedy nie było jeszcze w Panamie internetu, ale te relacje wciąż są dobre.
Opisy do wystawy przygotowane są w trzech językach: angielskim, hiszpańskim i polskim. Wystawę będzie można zwiedzać w godzinach pracy Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego do 30 kwietnia 2023 r.