Temat tworzenia spalarni śmieci przy „Okrągłym Stole“
W „Okrągłym Stole” uczestniczył między innymi minister ds. samorządu terytorialnego, Włodzimierz Tomaszewski.
– Powinna być koncepcja zagospodarowania odpadów, żeby po pierwsze było tanio, nie było takich horrendalnych cen opłaty śmieciowej narzucanej przez obecne władze Łodzi. Ważne, żeby było oszczędnie i przede wszystkim przyjaźnie środowiskowo. I ma mieć efekt w postaci taniej energii, bo to jest bardzo istotny aspekt. Czwarty warunek to jest kwestia dotycząca przeciwstawiania się monopolom. Nie możne być sytuacji, w której ktoś z zewnątrz przejmuje cały rynek i jednocześnie narzuca cenę mieszkańcom – zaznacza Włodzimierz Tomaszewski.
Posłuchaj:
Najważniejsza jest ekologia, ale również kwestie ekonomiczne – mówi Sekretarz Generalna Partii Zieloni, Magdalena Gałkiewicz.
– Przede wszystkim Unia Europejska dyrektywą wprowadziła pewne poziomy recyklingu i ponownego użycia surowców, który musimy osiągać, żeby nie płacić kar. W momencie, kiedy będziemy mieć spalarnie albo będziemy płacić zakontraktowanemu inwestorowi za niedostarczenie odpowiedniego strumienia, albo będziemy płacić kary unijne. Po drugie handel emisjami będzie nałożony na spalarnie. Trzecia rzecz – podatek od plastiku. Spalarnia to jest emisja dwutlenku węgla do atmosfery i to w bardzo dużej ilości. To jest 1,5 tony dwutlenku węgla na tonę śmieci, które są spalane – podkreśla Magdalena Gałkiewicz.
Posłuchaj:
Demokracja odnośnie decyzji o budowie spalarni śmieci
My stawiamy na demokracje – dodaje Janusz Wdzięczak z Polskiej Partii Piratów.
– My stawiamy bardzo na kwestie demokracji bezpośredniej. Uważamy, że to nie politycy, nie eksperci, tylko właśnie mieszkańcy Łodzi powinni, w drodze referendum czy referendum internetowego podjąć decyzję co do spalarni śmieci, jeśli łodzianie chcą spalarni śmieci, ta spalarnia powinna powstać i obywatele będą mieli do czynienia z jej zaletami i wadami – mówi Janusz Wdzięczak.
Posłuchaj:
W spotkaniu uczestniczyli również Adam Kępiński z Partii Razem oraz społecznik i urbanista, Kosma Nykiel.
Komentowane 1
Podoba mi się pomysł Magdaleny Gałkiewicz z Partii Zieloni, która podkreśla konieczność osiągnięcia poziomów recyklingu i ponownego użycia surowców zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Jest to kluczowe dla naszej planety i powinno być priorytetem w polityce odpadów. Jednakże, równie istotny wydaje mi się punkt widzenia Janusza Wdzięczaka z Polskiej Partii Piratów, który zwraca uwagę na konieczność demokratycznego podejścia do tych kwestii. Obywatele powinni mieć wpływ na to, jak ich miasta i społeczności radzą sobie z odpadami. Co więcej, zgadzam się z Włodzimierzem Tomaszewskim, że koncepcja zagospodarowania odpadów powinna być tania, oszczędna i przyjazna środowisku. Równie istotne jest przeciwstawianie się monopolom – mieszkańcy nie powinni być narażeni na wygórowane ceny usług.