Odwiert geotermalny w Łowiczu
Krzysztof Kaliński, burmistrz Łowicza, patrzy na sąsiedni samorząd z nadzieją, że złoża pod Łowiczem będą miały podobne parametry i da się je wykorzystać.
W Sochaczewie okazało się, że na niespełna dwóch kilometrach znajduje się dobra woda o temperaturze ponad 70 stopni Celsjusza. Liczymy, że jesteśmy na podobnej żyle geologicznej. Mamy nadzieję, że będzie to dobra woda, którą wykorzystamy w ciepłownictwie do ogrzewania mieszkań, ale i do basenów odkrytych w okresie letnim – mówi burmistrz Łowicza.

Początek geotermalnej drogi
Odwiert badawczy to dopiero początek geotermalnej drogi. By móc wykorzystywać znajdującą się pod ziemią gorącą wodę konieczne są kolejne inwestycje i wykonanie odwiertu eksploatacyjnego. Krzysztof Kaliński ma jednak nadzieję, że również na kolejne etapy znajdą się pieniądze. – Gdy wręczano nam umowę na odwierty, główny geolog kraju, powiedział, że są w nas inwestowane pieniądze. Jeśli okaże się, że to dobra woda, nikt nie zostawi nas samych – zaznacza.
Na odwiert badawczy miasto otrzymało blisko 20 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przetarg na wykonanie odwiertu wygrała firma UOS Drilling S.A. Odwiert ma powstać w latach 2023- 2024.