Mistrzostwa Świata U-17 w Indonezji. W mundialu zagra Jan Łabędzki
Jan Łabędzki z ŁKS-u Łódź znalazł się w gronie dwudziestu jeden zawodników powołanych przez trenera Marcina Włodarskiego na Mistrzostwa Świata U-17 w Indonezji. Młody piłkarz w minioną sobotę (21 października) zadebiutował w ekstraklasie, a kilka dni później otrzymał zaproszenie na mundial. To ogromne wyróżnienie dla młodziana na co dzień występującego w drugoligowych rezerwach łódzkiego klubu. W tym sezonie 17-letni pomocnik zagrał w 11 spotkaniach – raz trafił do siatki (na inaugurację z Pogonią Siedlce 1:1).
W kadrze U-17 Jan Łabędzki dotąd zaliczył 3 występy, zdobył jedną bramkę (w meczu towarzyskim z Belgią 5:0). 12 października 17-latek zadebiutował także w reprezentacji Polski U-18 – swój występ okrasił golem, a Biało-Czerwoni wygrali w sparingu ze Szwecją 2:1.
Jan Łabędzki poszedł w ślady swojego ojca Michała, także wychowanka ŁKS-u Łódź. On także w ekstraklasie debiutował w biało-czerwono-białych barwach. Co ciekawe, w 2017 roku również zagrał na mundialu – tyle, że był to turniej piłki nożnej plażowej (w Nassau na Bahamach).
Powrót reprezentacji U-17 na światowe salony po 24 latach
Mundial w Indonezji będzie pierwszym w XXI wieku, na którym zagrają nasi reprezentanci. Biało-Czerwoni wywalczyli promocję dzięki dobremu występowi na Euro, gdzie dotarli do półfinału. Po raz ostatni pojawili się na imprezie tej rangi w 1999 roku. Na turnieju w Nowej Zelandii o sile kadry stanowili m.in. Sebastian Mila, Wojciech Łobodziński, Paweł Brożek czy Radosław Matusiak.
Co łączy ich z Janem Łabędzkim? Oni także w swoim CV mają występy dla klubu z al. Unii. Co różni? W pierwszej drużynie ŁKS-u zagrali dopiero po mundialu – większość dopiero w XXI wieku. Warto również dodać, że turniej sprzed 24 lat nie był udany dla Biało-Czerwonych. Zakończyli zmagania już na fazie grupowej (dwa remisy i porażka) – zajęli w tabeli ostatnie miejsce za reprezentacjami: Nowej Zelandii, Urugwaju i Stanów Zjednoczonych.
Po ponad dwóch dekadach Polacy wracają do gry w światowym czempionacie i na pewno nie zamierzają go kończyć już po trzech spotkaniach. W indonezyjskim turnieju udział wezmą 24 drużyny narodowe – podzielone na sześć grup. Podopieczni Marcina Włodarskiego zagrają w grupie D, gdzie zmierzą się z:
- Japonią (11 listopada),
- Senegalem (14 listopada),
- Argentyną (17 listopada).
Wszystkie mecze z udziałem Polaków zostaną rozegrane o godz. 10.00 polskiego czasu. Do 1/8 finału awansują drużyny, które zajmą w grupie pierwsze i drugie miejsce, a także cztery najlepsze z trzecich pozycji.
Mistrzostwa Świata U-17 w Indonezji – faza grupowa
- Grupa A: Indonezja, Ekwador, Panama, Maroko,
- Grupa B: Hiszpania, Kanada, Mali, Uzbekistan,
- Grupa C: Brazylia, Iran, Nowa Kaledonia, Anglia,
- Grupa D: Japonia, Polska, Argentyna, Senegal,
- Grupa E: Francja, Burkina Faso, Korea Południowa, USA,
- Grupa F: Meksyk, Niemcy, Wenezuela, Nowa Zelandia.
Mistrzostwa Świata U-17 w Indonezji zostaną rozegrane między 10 listopada a 2 grudnia. Początkowo turniej miał się odbyć w Peru w 2021 roku, jednak jego organizację storpedowała pandemia COVID-19. Dwa lata później FIFA odebrała krajowi z Ameryki Południowej prawa do organizacji imprezy, obawiając się, że nie zostaną wypełnione zobowiązania dotyczące infrastruktury.